آژانس کنترل بیماری اروپا: واکسن‌ها به تنهایی مانع از اومیکرون نمی‌شود

سویه اومیکرون به «احتمال زیاد» منجر به بستری شدن و میانگین مرگ و میر بالاتری از آنچه قبلاً در ارزیابی‌های مربوط به سویه دلتا پیش‌بینی شده بود، خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آژانس کنترل بیماری اروپا با تذکر در خصوص «اقدامی جدی» که باید «فورا» برای مقابله با گسترش سریع سویه اومیکرون انجام شود، هشدار داد که «واکسیناسیون به تنهایی کافی نخواهد بود.»

آندریا آمون، مدیر مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری، چهارشنبه، 15 دسامبر، در یک سخنرانی ویدیویی گفت: «در شرایط کنونی، واکسیناسیون به تنهایی مانع از تاثیر سویه اومیکرون نخواهد شد زیرا زمان زیادی برای جبران کمبود موجود در واکسیناسیون وجود ندارد.»

بازگشت به دورکاری

آژانس بهداشت اتحادیه اروپا همچنین ارزیابی خود از خطرات اومیکرون علیه سلامت عمومی را «بسیار بالا» توصیف کرد و سلسله تدابیری از جمله بازگشت به دورکاری، افزایش سطح احتیاط در نقل و انتقال و شرکت در جشن‌‌های پایان سال را توصیه کرد.

بر اساس این ارزیابی، سویه اومیکرون به «احتمال زیاد» منجر به بستری شدن‌ها و میانگین مرگ و میر بالاتری از آنچه قبلاً در ارزیابی‌های مربوط به سویه دلتا پیش‌بینی شده بود، خواهد شد.

آژانس کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اروپا، درخواست خود را برای «اعمال مجدد و تقویت فوری» اقدامات «غیر دارویی» علیه کووید، برای کاهش فشار وارد بر سیستم‌های بهداشتی، تجدید کرد.

در همین راستا، سازمان جهانی بهداشت روز گذشته اعلام کرد که دامنه شیوع سویه اومیکرون با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال گسترش بوده و به احتمال زیاد در اکثر کشورهای جهان انتشار یافته است.

انتشار اومیکرون در 77 کشور

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «اومیکرون تاکنون به 77 کشور وارد شده، اما به احتمال زیاد در بیشتر کشورها وجود دارد، حتی اگر هنوز موارد ابتلا، شناسایی نشده باشد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت افزود « سرعت انتشار اومیکرون به حدی است که ما قبلاً در هیچ سویه‌ای ندیده بودیم».

دوزهای تقویتی واکسن(بوستر)

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت با اشاره به اینکه ظهور اومیکرون در برخی از کشورها، دولت‌ها را به ارائه دوزهای تقویت کننده واکسن ضد کووید به همه ساکنان خود وادار کرده است، گفت: این روند، به‌رغم فقدان شواهد در مورد اثربخشی دوزهای تقویت کننده در برابر اومیکرون انجام می‌گیرد.»

با این حال، سازمان جهانی بهداشت نگران است که کمپین‌های افزایش بوستر، منجر به انباشت واکسن‌های ضد کووید در کشورهای ثروتمند شده و در نتیجه، واکسیناسیون در کشورهای فقیر تضعیف شود.

گبریسوس تاکید کرد: «صراحتا می‌گویم که سازمان جهانی بهداشت، مخالف بوستر نیست. ما مخالف نابرابری هستیم».

نگرانی از اومیکرون نباید به وحشت و هراس تبدیل شود

سازمان جهانی بهداشت همچنین در گفت‌وگو با «العربیه» ضمن تاکید بر ضرورت احتیاط برای جلوگیری از انتشار بیشتر سویه امیکرون، اعلام کرد که داده‌ها و ارزیابی‌ها درباره سویه‌های جهش‌یافته ویروس‌ها هر روز با روز قبل از آن متفاوت است و تناقضی در اظهارات اولیه و کنونی این سازمان درباره امیکرون وجود ندارد.

سازمان جهانی بهداشت ضمن تشدید بر ضرورت نگرانی درباره امیکرون توضیح داد که نباید این نگرانی به وحشت و هراس تبدیل شود و در ادامه توضیح داد که اوضاع در ارتباط با پاندمی امیکرون همچنان به طور کامل مشخص نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید