دیپلمات‌های اروپایی: 80 درصد از توافق هسته‌ای با ایران را محقق کرده‌ایم

هفتمین دور از مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران با وجود دشواری‌ و بدون تعیین ضرب‌الاجل زمان خواهد برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیپلمات‌های ارشد اروپایی فاش کردند که تاکنون 70 تا 80 درصد از پیش‌نویس توافقنامه هسته‌ای با ایران در مذاکرات وین تنظیم شده است.

همچنین خبرگزاری «رویترز» نیز سه‌شنبه، 30 نوامبر، به نقل از این دیپلماتهای نوشت: آنچه با ایران مورد توافق قرار گرفت، نهایی نیست و احتمال تغییر مفاد آن وجود دارد. همچنین درباره سقف زمانی مذاکرات نیز رویترز به نقل از آنها افزود که «تسریع در روند مذاکرات با ایران ضروری است اما نمی‌خواهیم در این‌باره ضرب‌الاجل‌های غیرواقعی تعیین کنیم.»

این دیپلماتهای اروپایی که سمت و نام آنها فاش نشده است، در ادامه این اظهارات تاکید کردند که قدرتهای غربی طرف «برجام» منتظر تایید ایران مبنی بر قبول آغاز م‍ذاکرات از همان جایی که در ژوئن گذشته متوقف شد، هستند.

آنها همچنین تاکید کردند که اگر ایران طی هفته جاری در مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی جدیت نشان ندهد، این امر به ایجاد مشکل منجر خواهد شد.

شایان ذکر است که با از سرگیری مذاکرات در وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015، دیپلمات‌های کشورهای ترویکا اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفتند که هنوز این موضوع که با سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای که ایران برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌کند، چه باید کرد، را حل نکرده‌اند.

زمانبندی مذاکرات

گفتنی است که نشست افتتاحیه هفتمین دور مذاکرات احیای برجام ماه‌ها پس از تعلیق آن، دوشنبه، 29 نوامبر در هتل کوبورگ وین، به ریاست انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران برگزار شد.

انریکه مورا، دیپلمات اروپایی و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هماهنگ‌کننده مذاکرات وین است، دوشنبه خاطرنشان کرد که ضرب‌الاجلی برای این دور از مذاکرات وجود ندارد به این معنا که ممکن است به دلیل نیاز به بازگشت هیئت‌ها برای مشورت به پایتخت‌های خود قبل از تکمیل روند توافقنامه، این مذاکرات برای مدت طولانی ادامه یابد.

از سوی دیگر، نماینده روسیه در مذاکرات وین، میخائیل اولیانوف، نیز هشدار داد که پرونده این مذاکرات «آسان نیست».

لغو تحریم‌ها

اولیانوف در پاسخ به سوالی در توییتر نوشت: آمریکا آمادگی خود را برای لغو تمامی تحریم‌های مغایر با برجام در ازای بازگرداندن ایران به پایبندی کامل به برجام تایید می‌کند.

این دیپلمات روس که در دورهای قبلی مذاکرات هسته‌ای به همکاری با خبرنگاران و افشای فضای آن جلسات، برجسته شد، تاکید کرد «در دیپلماسی چندجانبه، مشکل در جزئیات است. فهرست مشخص تحریم‌هایی که قرار است لغو شوند، منوط به مذاکره است».

شایان ذکر است که مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی که در آوریل گذشته در وین آغاز شده بود، پس از وفقه‌ای 6 ماهه مجددا در 29 نوامبر 2021 و این‌بار با حضور هیئتی جدید با ماهیت اقتصادی از ایران، از سر گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید