آمریکا: درخواست‌های فرابرجامی ایران مذاکرات وین را به شکست منتهی می‌کند

به گفته جالینا پورتر، غنی‌سازی 90 درصدی اورانیوم یک اقدام «تحریک‌کننده» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی مطبوعاتی عنوان کرد که اگر بسته پیشنهادی ایران در مذاکرات وین، بیشتر و یا کمتر از بازگشت به تعهدات برجامی باشد، این مذاکرات به شکست منتهی می‌شود.

پورتر، دوشنبه، 29 نوامبر، در پاسخ به سوالی مبنی بر «صحت گزارش‌های منتشرشده درخصوص غنی‌سازی 90 درصدی اورانیوم توسط ایران» گفت، غنی‌سازی 90 درصدی اورانیوم یک اقدام «تحریک‌کننده» است.

وبگاه خبری «اکسیوس» روز گذشته اعلام کرده بود که اسرائیل، اطلاعاتی را با ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش مبادله کرده که حاکی از آن است که تهران در حال اتخاذ گام‌هایی به سوی استفاده از «فناوری‌هایی» است که بتواند از طریق‌ آن برای غنی‌سازی اورانیوم با خلوص 90 درصد که سطح مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی است، اقدام کند.

جالینا پورتر در ادامه گفت، اقدامات تحریک‌کننده هیچ اهرم فشاری در اختیار ایران برای مذاکرات وین قرار نمی‌دهد.

او در این نشست مطبوعاتی تأیید کرد که ایران به تشدید فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه داده و این اقدام تهران را «غیرسازنده» خواند.

مذاکرات بین ایران و کشورهای 1+4 امروز سه‌شنبه 30 نوامبر وارد روز دوم خود می‌شود.

محل برگزاری مذاکرات وین
محل برگزاری مذاکرات وین

نمایندگان ایران، روسیه و اتحادیه اروپا ضمن «مثبت» خواندن روز اول مذاکرات، خبر دادند که این گفت‌وگوها طی دو روز آینده نیز ادامه خواهد داشت.

علی باقری‌کنی، سرپرست تیم مذاکره‌کننده ایران در این مذاکرات، «رفع تحریم‌ها» را اولویت نخست این گفت‌وگوها دانست و گفت: «تا زمانی که کارزار فشار حداکثری آمریکا نفس می‌کشد، احیای برجام سخن گزافی بیش نیست.»

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این زمینه، موضوع اصلی مذاکرات وین را «بازگشت آمریکا به برجام» دانست.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز بر «لغو همه تحریم‌ها، ارائه تضمین برای عدم خروج دوباره آمریکا از برجام و بررسی خسارت تحریم‌ها» تأکید کرد.

او در تماسی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، ضمن ابراز امیدواری برای دستیابی به «توافق خوب» گفت: «طرف‌های مقابل می‌بایست به تعهدات کامل خود در برجام برگردند. در این صورت ایران نیز اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهد کرد.»

خبرگزاری «ایرنا» نیز خبر داد که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در تماسی تلفنی با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران بر ضرورت تعامل سازنده تهران در این مذاکرات تأکید کرده است.

آمریکا در این مذاکرات به صورت مستقیم حضور ندارد اما این کشور هیأتی دیپلماتیک به سرپرستی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به وین ارسال کرده است.

جالینا پورتر در این زمینه تصریح کرد که عدم حضور آمریکا در این مذاکرات، «به‌درخواست ایران» بوده است و به گفته پورتر، حضور آمریکا در این مذاکرات، به صورت غیر مستقیم «ادامه خواهد داشت.»

هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای وین در حالی در هتل کوبورگ وین ادامه خواهد داشت که این مذاکرات بیش از پنج ماه پیش و با روی کار آمدن دولت جدید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران متوقف شده بود.

کشورهای غربی نتایج شش دور پیشین مذاکرات را «مثبت» می‌خوانند و خواستار آغاز دور هفتم مذاکرات در ادامه شش دور گذشته هستند.

این در حالی است که ایران به گفته خود، حاضر به ادامه مذاکرات از نقطه «بن‌بست» مذاکرات پیشین نیست. باقری‌کنی در این زمینه اعلام کرد که نتایج شش دور مذاکرات گذشته، تنها یک «پیش‌نویس» است و توافقنامه محسوب نمی‌شود. او می‌گوید نتایج مذاکرات گذشته، در دور جدید گفت‌وگوها نیز قابل مذاکره است.

او در این زمینه گفت که اعضای برجام تصمیم گرفتند بدون تاخیر در روند تهیه پیش‌نویس، کار خود را در دو کارگروه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای ادامه دهند.

تهران در حالی بر رفع تحریم‌ها تأکید می‌کند که دولت جو بایدن اعلام کرده است توانایی ملزم‌کردن دولت‌های بعدی واشینگتن برای تعهد به توافق احتمالی بین ایران و آمریکا را ندارد.

خبرگزاری «بلومبرگ» نیز در گزارشی درخواست ایران از آمریکا را «غیرممکن» دانست و نوشت، بایدن آشکارا می‌خواهد ایالات متحده را به توافق هسته‌ای بازگرداند، اما هیچ رئیس‌جمهوری آمریکا نمی‌تواند تضمین کند که ساکن بعدی کاخ سفید همان مسیر وی را دنبال خواهد کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، هدف دولت جو بایدن در این مذاکرات را، پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای سال 2015 که توسط دولت باراک اوباما منعقد شده بود، دانست.

منتقدان احیای «برجام» مانند اسرائیل می‌گویند ایران در این مذاکرات به دنبال «باج‌خواهی هسته‌ای» است و حتی اگر این توافق هسته‌ای احیا شود، تهران به «فعالیت‌های خطرناک اتمی» خود ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید