پایان افتتاحیه مذاکرات وین و ادامه تلاش‌ها برای نجات برجام

علی‌ باقری کنی: «تا زمانی که کارزار فشار حداکثری آمریکا نفس می‌کشد، احیای برجام سخن گزافی بیش نیست»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نشست افتتاحیه مذاکرات بین‌المللی احیای برجام ماه‌ها پس از تعلیق آن، دوشنبه، 29 نوامبر در هتل کوبورگ وین، که به ریاست انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران آغاز شده بود، پایان یافت.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین گفت دور هفتم مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام تا حدود زیادی با موفقیت برگزار شد و مشارکت کنندگان برای ادامه گفت‌وگوها توافق کردند.

ایالات متحده آمریکا هیأتی را به ریاست راب مالی فرستاده ویژه خود در امور ایران برای شرکت غیرمستقیم در این دوره از مذاکرات فرستاده بود.

علی باقری در این نشست ضمن تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم لغو تمامی تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاکید و تصریح کرد که ضروری است مسئله رفع تحریم‌ها در اولویت نخست گفت‌وگوها قرار گیرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت: «تا زمانی که کارزار فشار حداکثری آمریکا نفس می‌کشد، احیای برجام سخن گزافی بیش نیست.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در توییتی یادآور شد که «برنامه هسته‌ای ایران اخیرا پیشرفت‌های زیادی کرده است.» بورل افزود:« گفت‌وگوهای وین با توجه به نتایج حاصله در 6 دور مذاکرات قبلی ادامه خواهد یافت و دور هفتم آن تا چند روز طول خواهد کشید.»

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با بیان این‌که «نیازی مبرم برای امضای توافق جدید هسته‌ای با ایران وجود دارد.» گفت:«ایرانی‌ها بر رفع تحریم‌ها اصرار دارند و مذاکرات غیرمستقیمی میان ایران و آمریکا در جریان است.» او همچنین به «دشواری» در روند مذاکرات وین نیز اشاره کرد.

روند مذاکرات اتمی وین که با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در ایران به مدت 6 ماه متوقف شده، شکاف میان تهران و دیگر طرف‌های حاضر برای احیای برجام را بیشتر کرده و همین امر احتمال موفقیت مذاکرات پیش رو را کاهش داده است.

روسیه، چین، آلمان، بریتانیا، فرانسه و ایران همگی از امضاکنندگان توافق هسته‌ای هستند که آمریکا سه سال پیش از آن خارج شده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران

امیرعبداللهیان: درخواست‌های فرا‌برجامی را نمی‌پذیریم

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز دوشنبه در آستانه آغاز مذاکرات طی یادداشتی گفته: «برای بازگشت به برجام، ایران باید بتواند به طور کامل از لغو تمامی تحریم ها منتفع شود.»

وزیر امور خارجه ایران در ادامه تصریح کرد که «ایران آمادگی دارد تا در صورت ارائه تضمین، بررسی خسارات و لغو مؤثر و قابل راستی آزمایی تحریم‌ها، اقدامات جبرانی(فعالیت پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم با درصد بالا) خود را متوقف کند.»

امیرعبداللهیان افزود: «بازگشت احتمالی آمریکا به برجام مورد توجه ما نخواهد بود، مگر این که تضمین‌هایی ارائه گردد که تجربه تلخ گذشته تکرار نخواهد شد و شرکای اقتصادی ایران بتوانند با اطمینان‌خاطر وارد تعاملات اقتصادی پایدار و بدون نگرانی با ایران شوند.»

وزیر امور خارجه ایران مدعی شد که «ایران با حسن نیت وارد مذاکرات می‌شود تا به یک توافق خوب برسد، اما درخواست‌های فرا‌برجامی را نخواهد پذیرفت و جمهوری اسلامی ایران در مورد موضوعات فراتر از برجام وارد مذاکره نخواهد شد.»

امیرعبداللهیان در پایان گفت:«این فرصت، پنجره‌ای نیست که تا ابد باز بماند و آمریکا و سه کشور اروپایی می‌بایست به خوبی این را درک کنند.»

از سویی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پیشتر با تاکید بر این‌که، نشانه‌هایی که جمهوری اسلامی بروز داده‌ است «دلگرم‌کننده» نیست، گفت: «کشورهای مخالف برجام اکنون متوجه این واقعیت شده‌اند که نبود یک توافق به معنای «گسترش برنامه هسته‌ای ایران» و «رفتار خصمانه‌تر جمهوری اسلامی در منطقه» است.

مقامات آمریکایی پیشتر گفته بودند که در صورت شکست دیپلماسی، واشینگتن گزینه‌های دیگری را در تعامل با ایران بکار خواهد برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید