مذاکرات هسته‌ای وین؛ تلاشی دیگر برای احیای «برجام»

باقری کنی، یکشنبه در گزارشی که روزنامه «فایننشال تایمز» از او منتشر کرد، گفت که «غرب باید تاوان دهد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دور جدید مذاکرات وین درباره احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام»، پس از ماه‌ها تعلیق، بین ایران و گروه 4+1 شامل فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین، امروز دوشنبه هشتم آذر از سر گرفته می‌شود.

این اولین دور از مذاکرات در زمان دولت ابراهیم رئیسی است. رابرت مالی، فرستاده آمریکا در امور ایران، نیز در وین حضور دارد و به‌طور غیرمستقیم با واسطه اتحادیه اروپا در این مذاکرات مشارکت خواهد داشت.

گفته می‌شود «بازگشت ایالات متحده به برجام» و «لغو تحریم‌های این کشور علیه ایران»، مقابل کاهش اقدامات هسته‌ای به سطح برجام، موضوع اصلی مذاکرات است.

علی باقری کنی٬ نماینده ارشد ایران در مذاکرات برجام، شب گذشته در مصاحبه با رسانه‌های جمهوری اسلامی پس از دیدار با روسای هیئت‌های چین و روسیه و انریکه مورا، معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رئیس کمیسیون مشترک برجام، گفته است٬ به احتمال زیاد «چارچوب و دوره زمانی» گفت‌وگوها مشخص خواهد شد.

باقری کنی، یکشنبه در گزارشی که روزنامه «فایننشال تایمز» از او منتشر کرد، گفت که «غرب باید تاوان دهد».

او مدعی شد: «مذاکرات» اصولا واژه صحیحی نیست، چرا که به گفته او، «غرب و خصوصا ایالات متحده بدون وقفه در تلاش‌اند» از طریق آنچه «مذاکره» می‌نامند، «برنامه اتمی جمهوری اسلامی را محدود کرده و امتیازاتی بیشتر از برنامه هسته‌ای از ایران بگیرند».

باقری کنی گفته است که از نگاه ایران مذاکرات ماهیت متفاوتی دارد و باید در چهارچوب آن، حقوق جمهوری اسلامی برای برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز، از جمله فناوری غنی‌سازی اورانیوم برای اهداف صنعتی به رسمیت شناخته شده و تحریم‌ها علیه کشورش برداشته شود.

او در این گزارش مدعی شد: «تجربه به ما می‌گوید که غرب به دنبال توافق نیست، بلکه خواهان کسب امتیاز از ایران است.»

باقری کنی گفت: «مردم ایران به برجام اعتماد ندارند. غرب باید برای نقض برجام تاوان بدهد، چرا که این یک معامله است و هر کسی آن را نقض کند باید تاوان و هزینه آن را پرداخت کند».

همزمان میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی وین، یک‌شنبه، 28 نوامبر، نسبت به نشست پیش‌رو ابراز خوش‌بینی کرد اما برخی مقامات و کارشناسان غربی نسبت به خروجی این مذاکرات تردید دارند.

او نیز با انتشار توئیتی از دیدار سه جانبه نمایندگان روسیه، ایران و چین در آستانه مذاکرات برای انجام «مشورت‌های غیررسمی» خبر داد و آن را برای «درک موضع ایران»، «مفید» خواند.

دولت جو بایدن، از زمان روی کار آمدن بارها اعلام کرده که در صورت بازگشت جمهوری اسلامی به انجام تعهدات خود در چارچوب برجام، آمادگی دارد که به این توافق بازگردد.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» نیز گزارش داده که دولت رئیسی به‌دنبال ارائه شروط جدیدی از جمله «درخواست غرامت از آمریکا» به‌دلیل اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی و «دریافت تضمین» از ایالات متحده برای عدم خروج دوباره از برجام در دولت‌های بعدی است.

آمریکا پیش گفته است که دولت اختیار دادن چنین تضمینی را ندارد و در صورت احیا نشدن برجام، این کشور با «گزینه‌های جایگزین» به تشدید اقدامات علیه ایران دست می‌زند.

گزارش‌ها حاکی است در حالی که بریتانیا و فرانسه هیئت‌های خود را به‌دلیل پیدا شدن گونه جدید ویروس کرونا به حداقل کاهش داده‌اند، جمهوری اسلامی با یک هیئت 40 نفره از ایران به وین رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size