افزایش موارد ابتلا به سویه جدید کرونا در کشورهای اروپایی

درباره میزان اثربخشی واکسن‌های موجود بر «اومیکرون» تاکنون داده‌‌ای در دست نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال افزایش نگرانی‌ها درباره سویه جدید ویروس کرونا به نام «اومیکرون»، هلند، یکشنبه هفتم آذر، از شناسایی 13 مورد ابتلا به این سویه جدید در کشورش خبر داد.

تاکنون «اومیکرون» در بریتانیا، ایتالیا، هلند، دانمارک، بلژیک، بوتسوانا، اسرائيل، استرالیا و هنگ‌کنگ شناسایی شده است.

با افزایش شمار مبتلایان به سویه جدید ویروس کرونا، بسیاری از کشورهای جهان، از جمله اسرائیل، آمریکا، بریتانیا، و کشورهای دیگر اروپایی مرزهای هوایی خود را به روی مسافران کشورهای جنوب آفریقا بستند.

الیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه، روز یکشنبه گفت هرچند هنوز در این کشور سویه «اومیکرون» ردیابی نشده، اما احتمالا موارد آن «ظرف چند ساعت آینده» دیده خواهد شد.

از سوی دیگر دولت محلی ایالت باواریا در آلمان، روز شنبه اعلام کرد که دو مورد ابتلا به سویه جدید در آن منطقه شناسایی شده است. مطابق این گزارش، هر دو بیمار از آفریقای جنوبی وارد آلمان شده بودند.

به‌دنبال افزایش موارد مبتلا به گونه‌ جدید کرونا، برخی کشورها برای مقابله با این تهدید، محدودیت‌های پرواز‌های هوایی خود را افزایش دادند.

واکنش آفریقای جنوبی

بشیر مدحی، ویروس‌شناس اهل آفریقای جنوبی، می‌گوید: «کشورهای پیشرفته غربی با ساده‌لوحی خیال می‌کنند که با انزوای کامل کشورهای جنوب آفریقا، می‌توانند از گسترش این سویه ویروس جلوگیری کنند. اما ویروس هم‌اکنون راه خود را در میان این جوامع از طریق افرادی که حتی به این منطقه سفر نکرده‌اند، باز کرده است.»

سیریل رامافوزا، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی نیز با درخواست فوری از کشورها خواست تا ممنوعیت‌های سفر شهروندان آفریقای جنوبی را لغو کنند.

او گفت: «ما از تمامی کشورهایی که ممنوعیت سفر را برای کشور ما و کشورهای خواهرمان در جنوب آفریقا اعمال کرده‌اند، می‌خواهیم که فوری تصمیمات خود را تغییر داده و قبل از اینکه آسیب بیشتری به اقتصاد ما وارد شود، ممنوعیت اعلام شده را لغو کنند.»

سازمان‌ جهانی بهداشت چه می‌گوید؟

سازمان جهانی بهداشت گونه جدید ویروس کرونا را تنها چند هفته پس از شناسایی آن برای نخستین بار، یک گونه نیازمند توجه و نگرانی معرفی کرد.

این سازمان در همین زمینه با انتشار اعلامیه‌ای نوشت که دانشمندان بر این باورند که ممکن است چند ماه طول بکشد تا درک کامل‌تری از مقیاس تهدیدی که این ویروس ایجاد می‌کند، به دست آوریم. اما مسلم است که این گونه ویرس از نظر تعداد جهش‌های خود «بی‌سابقه» و «بسیار نا‌معمول» است.

دانشمندان گفته‌اند که این گونه بیش از هر گونه دیگری که تا کنون دیده‌اند، دارای تغییراتی در پروتئین سنبله خود است.

سازمان جهانی بهداشت گفته است احتمال دارد که این سویه خاص در مقابل واکسن‌های موجود مقاوم باشد و همه‌گیری کرونا را طولانی‌تر کند.

این ویروس از کجا آمد؟

برخی فرضیات درباره شیوع گونه جدید کرونا مبنی بر آن است که امکان دارد این بیماری از فردی که دارای نارسایی ایمنی جسمی که مدتی طولانی حامل ویروس بوده منتقل شده باشد.

پروفسور فرانسوا بالو، مدیر موسسه ژنتیک در یونیورسیتی کالج لندن، می‌گوید جهش‌های این گونه «به شکلی نامعمول در گوشه‌ تمرکز دارد» و «ظاهراً در یک انفجار یک‌باره، خلق و انباشته شده است».

به گفته این پژوهشگر، ممکن است این گونه، در طی «عفونت مزمن یک فرد دارای نقص ایمنی، احتمالاً در یک بیمار اچ‌آی‌وی/ایدز درمان‌نشده»، ایجاد شده باشد.

سویه جدید موجب بیماری شدید «نمی‌شود»

آنجلیک کوتزی، یکی از اعضای تیمی است که سویه جدید «اومیکرون» کرونا را کشف کرده است، معتقد است که این سویه بیماری شدیدی ایجاد نمی‌کند.

او یکشنبه 27 نوامبر به «خبرگزاری فرانسه» گفت که ده‌ها بیمار مشکوک به «اومیکرون» و حتی مبتلایان واکسینه‌نشده، تنها علائم خفیفی بروز داده‌اند و بدون بستری در بیمارستان بهبود یافته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید