ابراز نگرانی وزارت خارجه آمریکا از سرکوب خشونت‌آمیز معترضان در اصفهان

خبرگزاری هرانا: شمار بازداشتی‌ها در اعتراضات اصفهان دستکم 214 نفر از جمله 13 کودک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به خشونت‌های شدید به کار رفته توسط ماموران امنیتی ایران علیه معترضان به بی‌آبی در اصفهان ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو در اصفهان ابراز نگرانی کرد.

پرایس، شنبه، 27 نوامبر، در توییتی با ابراز نگرانی از «سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو» در اصفهان نوشت: «مردم ایران حق دارند ناامیدی خود را ابراز کنند و دولت خود را مورد بازخواست قرار دهند.»

پیش از او مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا نیز شامگاه جمعه در توییتی نوشت: «یک سال قبل، رژیم ایران دست به کشتار بیش از1500 تظاهرکننده معترض زد. امروز در اصفهان دژخیمان خامنه‌ای یک بار دیگر با خونسردی به جرم تشنه بودن به سوی ایرانی‌ها شلیک می‌کنند. به مردم شجاع ایران؛ آمریکایی‌ها با شما اعلام همبستگی می‌کنند.»

از سویی اخبار، ویدیوها و تصاویر انتشار یافته در رسانه‌های اجتماعی و همچنین خبرگزاری‌های مستقل و گزارش‌های سازمان حقوق بشری همه از ادامه فضای امنیتی در اصفهان و قطع اینترنت در برخی شهرهای ایران حکایت دارد.

در جدیدترین آمار انتشار یافته از این اعتراضات خبرگزاری هرانا شمار بازداشتی‌ها را دست‌کم 214 نفر از جمله 13 کودک عنوان کرد.

هرانا در این‌باره همچنین افزود «با توجه به حاصل جمع‌بندی گزارشاتی که به دست هرانا رسیده است اغلب بازداشت شدگان در ابتدا به مقر سپاه صاحب الزمان واقع در بلوار صوفه و یا پایگاه بسیج قدوسی واقع در خیابان گلزار جنوبی منتقل شده‌اند. تعدادی از این شهروندان با شرط اخذ تعهد و ضبط مدارک شناسایی تا ساعات پایانی شب آزاد و حدود 150 نفر نیز به محل‌های دیگری از جمله زندان اصفهان، زندان خمینی‌شهر و ندامتگاه زنان اصفهان منتقل شدند.»

پیشتر حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی، بازداشت 67 نفر در ارتباط با اعتراضات اصفهان را تایید کرده بود.

همچنین همزمان با ادامه اعتراضات گزارش‌هایی از کاهش سرعت و قطع اینترنت در برخی شهرهای دیگر از جمله اهواز و شهرکرد منتشرشد.

وب‌سایت «نت بلاكس» که محدودیت‌های اینترنت را در سراسر جهان رصد می‌کند در توییتی با انتشار نمودارى از قطعى اينترنت در اهواز نوشت که «داده‌های شبکه حاکی از قطع اتصال به اینترنت در بخش‌هایی از ایران از پنج‌شنبه، 25 نوامبر(4 آذر) است.»

در این توئیت آمده است که این قطعی‌ها احتمالا «به‌‌دلیل اعتراضات مردمی علیه سیاست‌های دولتی مربوط به مدیریت آب باشد».

موج جدید اعتراضات عمومی به بحران آب از 17 آبان توسط کشاورزان اصفهانی آغاز شد و از 28 آبان با پیوستن مردم به این اعتراضات، معترضان به نشانه شرایط وخیم بی‌آبی به نصب چادر در بستر خشک زاینده‌رود اقدام کردند.

پس از حمله و آتش‌زدن چادرهای معترضان اصفهانی در بستر زاینده‌رود در سحرگاه پنج‌شنبه توسط نیروهای امنیتی ایران، فراخوان اعتراضی مجددی برای حضور مردم در روز جمعه پنج آذر جهت اعتراض به شرایط بی‌آبی صادر شد.

اعتراضات روز جمعه، مردم اصفهان در بستر خشک زاینده‌رود با دخالت یگان ویژه انتظامی و نیروهای امنیتی ایران و کاربرد خشونت وسرکوب علیه معترضان به خشونت کشیده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید