دو مقام آمریکایی: اسرائیل عامل حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت ایران بود

برخی از مقامات در ایران بر این باورند که اسرائیل با استفاده از عوامل داخلی خود این حمله را انجام داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو مقام ایالات متحده آمریکا به روزنامه «نیویورک تایمز» گفته‌اند که اسرائیل عامل حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در ایران و از کار افتادن 4300 جایگاه سوخت این کشور در ماه گذشته بوده است.

«نیویورک تایمز» در گزارشی که شنبه، 27 نوامبر منتشر کرد، به نقل از دو مقام دفاعی آمریکا و سه مقام ارشد اسرائیلی، به بررسی «حمله‌های سایبری متقابل تهران و تل‌آویو» در چند ماه گذشته پرداخته است.

جایگاه‌های سوخت و سامانه هوشمند سوخت ایران، 26 اکتبر سال جاری مورد هدف یکی از بزرگترین حمله‌های سایبری به این کشور قرار گرفته بود. در این حمله همه 4300 جایگاه سوخت‌رسانی ایران از خدمات‌دهی خارج شد و در برخی شهرها بر روی بیلبوردهای دیجیتال عبارت «خامنه‌ای بنزین ما کو؟» ظاهر شده بود.

یک مدیر ارشد در وزارت نفت ایران و یک تاجر نفت به «نیویورک تایمز» گفته‌اند که مقامات ایران در جریان این حمله نگران بودند هکرها به داده‌های تجارت بین‌المللی نفت ایران دسترسی پیدا کرده و اینگونه راه دور زدن تحریم‌ها توسط تهران افشا شود.

این روزنامه آمریکایی در بخش دیگری از این گزارش خود به نقل از مقامات ایران می‌نویسد، کامپیوترها و سخت‌افزارهای وزارت نفت این کشور به دلیل محتوای حساس آن، به شبکه اینترنت متصل نیستند. این امر باعث افزایش گمانه‌زنی‌ها از سوی مقامات تهران در مورد احتمال وجود کمک داخلی و نفوذ اسرائیل به داخل این وزارت‌خانه بوده است.

پس از این حمله، برخی مراکز و شرکت‌های غیر دولتی اسرائیلی نیز مورد حمله سایبری قرار گرفتند. سه مقام ارشد اسرائیلی در این زمینه به به این روزنامه گفته‌اند که گروه هکرهای «سایه سیاه» که «عامل این حمله بوده‌اند، یا بخشی از رژیم ایران بوده یا به صورت آزاد با رژیم ایران همکاری می‌کردند.»

هفته گذشته نیز «صداوسیمای جمهوری اسلامی» به نقل از یک منبع آگاه خبر داده بود که سیستم‌های مربوط به جمع آوری و ارزیابی میزان ذخایر سدهای ایران به‌طور کامل برای مدتی قطع شده بود.

«صداوسیما» مدعی شده بود که یک منبع آگاه در گفت‌وگوی تلفنی با این خبرگزاری گفته است: «اگرچه مسئولین بخش انفورماتیک شرکت مدیریت منابع آب خبر حمله سایبری را تایید نمی‌کنند اما شرایط بوجود آمده نشان دهنده قوت گرفتن حمله سایبری است.»

ایران در سال‌های اخیر به‌طور پیوسته مورد حملات سایبری قرار گرفته است.

در هفته‌های گذشته نیز کاربران رسانه‌های اجتماعی از دریافت پیامکی مبنی بر حمله سایبری و هک‌شدن سامانه باشگاه مشتریان و وب‌سایت شرکت هواپیمایی ماهان خبر داده بودند.

گروهی تحت عنوان «هوشیاران وطن» با انتشار توییتی مسئولیت این حمله سایبری را پذیرفت.

خطوط متروی تهران نیز در اوایل ماه جاری برای مدتی دچار اختلال شده بود. بر اساس گزارش‌ها، برخی از مسافران در داخل قطارهای مترو گیر افتادند و به‌دلیل توقف مترو در تونل، قادر به بازکردن درهای اضطراری نبودند.

پیش از این گروهی به نام «عدالت علی» در اواخر مرداد گذشته با هک‌کردن دوربین‌های زندان اوین، تصاویری از بدرفتاری و خشونت علیه زندانیان را منتشر کرد.

بخش‌های اقتصادی، صنعتی و نظامی ایران از جمله بندر رجایی، شرکت راه آهن و برخی سایت‌های اتمی نیز مورد حملات سایبری قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید