آمریکا: به ایران اجازه نخواهیم داد از مذاکرات برای تسریع برنامه اتمی خود استفاده کند

به گفته رابرت مالی، برنامه هسته‌ای ایران، «جوهر برجام» را به خطر می‌اندازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو روز پیش از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران عنوان کرد، اگر تهران با سوء‌استفاده از این مذاکرات، درصدد تسریع برنامه هسته‌ای خود باشد، «ایالات متحده و شرکای این کشور، ایران را تحت فشار قرار خواهند داد.»

مالی، شنبه، 27 نوامبر، در مصاحبه‌ای با «بی‌بی‌سی ساوندز» گفت: «اگر مقامات ایران گمان می‌کنند که می‌توانند با استفاده از این زمان، قدرت خود را افزایش داده و اهرم نفوذ بیشتری داشته باشند و سپس خواهان توافق بهتری باشند، موفق نخواهند بود. ما و شرکایمان آن را نخواهیم پذیرفت.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سال 2018 به صورت رسمی خروج این کشور را از برجام اعلام کرد. ایران نیز پس از آن، تعهدات خود را نسبت به برجام کاهش و فعالیت‌های هسته‌ای خود را به صورت چشمگیری افزایش داد.

مالی در ادامه با اظهار این‌که «آمریکا خود نیز ترجیح می‌دهد دست به چنین اقدامی نزند» گفت: «ما امیدواریم کار به آن‌جا نرسد. در غیر این صورت، با تشدید فشار علیه ایران به این کشور گوشزد می‌کنیم که راهشان اشتباه است و راه درست دیگری نیز وجود دارد که برای همیشه باز نخواهد بود.»

به گفته رابرت مالی، برنامه هسته‌ای ایران، «جوهر برجام» را به خطر انداخته و افزایش فشارها از سوی آمریکا علیه ایران، اقدامی دور از ذهن نیست.

بازگشت آمریکا به برجام

پیش از این حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه و محمد سلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشتند که هدف از دور جدید مذاکرات بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و لغو کامل تحریم است.

از سویی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم روز گذشته تاکید کرد، احیای برجام و بازگشت به تعهدات هسته‌ای بیش از هر زمانی ضرورت پیدا کرده است.

او از وجود فرصت مناسب برای بازگشت همه طرف‌ها به روند احیای برجام و عمل به تعهدات دو جانبه نیز سخن گفت.

ایران خواستار ضمانت‌های جدی برای عدم خروج مجدد ایالات متحده از هر گونه توافق احتمالی است اما آمریکا تاکنون با این شرط مخالفت کرده است.

دور هفتم مذاکرات اتمی برای احیای برجام قرار است 29 نوامبر جاری میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیرمستقیم آمریکا در وین از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size