هشدار ناتو به روسیه: حمله به اوکراین بهایی گزاف در پی خواهد داشت

دبیرکل ناتو: روسیه برای دومین بار در سال جاری، تجهیزات سنگین، تانک‌ها و نیروهای رزمی را در مرزهای اوکراین مستقر کرده که این کار بر شدت تنش‌ها می‌افزاید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از استقرار «نیروهای رزمی» روسیه در مرزهای اوکراین، در مورد «پیآمدها» و «بهای گزافی که روسیه در صورت توسل به زور علیه اوکراین پرداخت خواهد کرد»، هشدار داد.

دبیر کل ناتو، جمعه 26 نوامبر در نشست مطبوعاتی در مقر ناتو گفت: «ما بسیار نگران اتفاقاتی هستیم که در حال رخ دادن است. روسیه برای دومین بار در سال جاری، تجهیزات سنگین، تانک‌ها و نیروهای آماده رزم را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. این کار بر شدت گفتمان خصمانه می‌افزاید که نیت پشت سر آن، مشخص نیست.»

اجتناب از تنش‌آفرینی

استولتنبرگ افزود: «روسیه در گذشته با حمله به اوکراین، اقدام به الحاق جزیره کریمه کرد و از جدایی‌طلبان دونباس، حمایت می‌کند. باید روشن باشد که اگر روسیه علیه اوکراین از زور استفاده کند، عواقبی خواهد داشت و باید بهای سنگین آن را بپردازد. بنابراین، ما همچنان از روسیه می‌خواهیم از تشدید تنش، اجتناب کند.»

دبیر کل ناتو همچنین تصریح کرد که اوضاع اوکراین، کانون اصلی مذاکرات نشست وزرای خارجه کشورهای ناتو در ریگا پایتخت لتونی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه آینده خواهد بود.

استولتنبرگ مشخص نکرد که در صورت مداخله نظامی مسکو در اوکراین، واکنش ناتو چه خواهد بود و نخواست داده‌های اطلاعاتی خود را فاش سازد.

ارسال پیام

از سوی دیگر، یک دیپلمات ناتو نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: وضعیت بسیار جدی گرفته شده و پیام‌هایی به مسکو ارسال شده است.

قابل توجه است که اوکراین یکی از شرکای ناتو است، اما عضو آن نیست. از این رو، ماده 5 پیمان آتلانتیک شمالی در شرایط مشابه، قابل استناد نیست.

کمک به اوکراین

شایان توجه است که ناتو زمانی که مسکو، کریمه را ضمیمه کرد یا در جریان مداخله نظامی روسیه در گرجستان در سال 2006، مداخله نکرد.

با این حال، به گفته استولتنبرگ، ناتو به اوکراین کمک می‌کند تا توانمندی‌های نظامی خود را تقویت کرده، سربازانش را آموزش داده و سامانه‌های تسلیحاتی را در اختیار این کشور قرار می‌دهد.

استولتنبرگ، تاکید کرد که از سرگیری گفت‌‌وگو در چارچوب نشست ناتو و روسیه به هدف کاهش تنش و اجتناب از بروز هرگونه برخورد پس از تقویت استقرار نظامی روسیه در مرز با اوکراین را به مسکو پیشنهاد داد ولی به گفته او: «روسیه به این پیشنهاد پاسخ مثبت نداد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید