رابرت مالی:‌ «نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای» از سوی ایران فرستاده نمی‌شود

به گفته او کشورهای منطقه درحال حاضر درباره بازگشت به برجام «توافق نظر» دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در آستانه مذاکرات وین با بیان این‌که باید دید ایران در مذاکرات هسته‌ای چه چیز بر سر میز می‌آورد، تاکید کرد، نشانه‌هایی که جمهوری اسلامی بروز داده‌ است «دلگرم‌کننده» نیست.

مالی که به تازگی از سفر به خاورمیانه بازگشته است، جمعه 26 نوامبر، در مصاحبه با رادیوی «ان‌پی‌آر» آمریکا با اشاره به مخالفت برخی کشورها با توافق «برجام» در گذشته گفت که این کشورها اکنون متوجه این واقعیت شده‌اند که نبود یک توافق به معنای «گسترش برنامه هسته‌ای ایران» و «رفتار خصمانه‌تر جمهوری اسلامی در منطقه» است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تاکید کرد: «آمریکا آماده است به برجام بازگردد و تحریم‌هایی را که با این توافق مغایر است لغو کند. بنابراین اگر ایران خواستار بازگشت به برجام است مسیر آن باز است.»

او گفت کشورهای منطقه آماده‌اند در صورت بازگشت جمهوری اسلامی به تعهدات خود در برجام، روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با ایران را گسترش دهند، تا ایران هم از نظر دیپلماتیک و هم از نظر اقتصادی در منطقه مشارکت داشته باشد.

مالی گفت که روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایالات متحده توافق دارند که باید به توافق بازگردیم و مسائل باقی‌مانده در دور آخر مذاکرات (که در ماه ژوئن متوفق شد) را حل و فصل کنیم.

قرار است مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+4 با حضور غیرمستقیم ایالات متحده از روز دوشنبه 29 نوامبر در وین آغاز شود.

در همین راستا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه و امنیت اتحادیه اروپا مجددا خواستار رفع همه تحریم‌های اعمال شده بر کشورش شده و گفته است: «اگر طرفهای مقابل آماده بازگشت کامل به تعهداتش و لغو تحریم‌ها باشد رسیدن به توافق فوری و خوب ممکن خواهد بود.»

بورل، جمعه، 26 نوامبر، پس از تماس تلفنی با امیرعبداللهیان، در توییتی تاکید کرد که از سرگیری عمل به توافق «بیش از هر زمانی ضروری است» و افزود: «باید با حسن نیت، عمل‌گرایی و واقع‌بینی به مناقشه‌ها درباره همه پرونده‌های گشوده شده، پایان دهیم.»

از سویی و در پی سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی به تهران، آمریکا ضمن هشدار درباره عدم همکاری ایران با آژانس، تاکید کرد چنانچه این روند ادامه یابد شورای حکام آژانس «جلسه‌ای اضطراری» برای رسیدگی به «این بحران» تشکیل خواهد داد.

سه قدرت اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان نیز پنج‌شنبه در بیانیه مشترکی از ایران خواستند که امکان دسترسی آژانس به تاسیسات هسته‌ای کرج را فورا فراهم کند.

بالا گرفتن تنش‌ها بر سر عدم همکاری ایران با آژانس، در آستانه ازسرگیری مذاکرات وین تردیدها درباره امکان موفقیت آن را افزایش داده و آینده این مذاکرات را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

ایران تا ژوئن گذشته 6 دور از مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای را به پایان رساند اما با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی و در پیش گرفتن رویکردی جدید در این کشور، آینده دور هفتم این مذاکرات همچنان نامعلوم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید