نشست‌های غیررسمی در وین پیش از آغاز مذاکرات اتمی

دور هفتم مذاکرات معطل مانده اتمی قرار است 29 نوامبر جاری میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیرمستقیم آمریکا در وین از سر گرفته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین از آغاز نشست‌های غیررسمی میان کشورهای 1+4 درباره مذاکرات احیای برجام خبر داد که قرار است روز دوشنبه آینده مجددا از سر گرفته شود.

اولیانوف، شامگاه جمعه، 26 نوامبر در صفحه توییتر خود نوشت که این نشست‌های غیررسمی روزهای شنبه و یک‌شنبه بر اساس چارچوب جدید و جهت آماده‌سازی برای آغاز دور هفتم مذاکرات اتمی وین انجام خواهد گرفت.

این در حالی است که میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌دلیل عدم توافق درباره برخی مسائل به‌ویژه ممانعت تهران از نظارت آژانس بر سایت اتمی کرج اختلافات عمده‌ای به وجود آمده است.

در همین رابطه آمریکا نیز هشدار داد که در صورت عدم همکاری ایران با آژانس، واشینگتن اقدامات سختگیرانه‌ای علیه تهران اتخاذ خواهد کرد.

علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات اتمی وین
علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات اتمی وین

شروط ایران

پیش از این حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه و محمد سلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشتند که هدف از دور جدید مذاکرات بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و لغو کامل تحریم است.

از سویی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم روز گذشته تاکید کرد، احیای برجام و بازگشت به تعهدات هسته‌ای بیش از هر زمانی ضرورت پیدا کرده است.

او از وجود فرصت مناسب برای بازگشت همه طرف‌ها به روند احیای برجام و عمل به تعهدات دو جانبه نیز سخن گفت.

ایران خواستار ضمانت‌های جدی برای عدم خروج مجدد ایالات متحده از هر گونه توافق احتمالی است اما آمریکا تاکنون با این شرط مخالفت کرده است.

افزون بر آن تهران خواستار لغو همه تحریم‌های اعمال‌شده از سوی دولت پیشین آمریکا است که از سال 2018 پس از خروج واشینگتن از برجام بر ایران اعمال شده‌اند.

دور هفتم مذاکرات معطل مانده اتمی برای احیای برجام قرار است 29 نوامبر جاری میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیرمستقیم آمریکا در وین از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید