ترکیه به‌رغم تحریم‌ها کاوالا را در زندان نگه‌ می‌دارد

دادگاه حقوق بشر اروپا به اعمال تحریم علیه ترکیه تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش فرانس پرس، پس از آنکه حدود 10 دیپلمات خارجی، چندی پیش خواستار آزادی عثمان کاوالا، تاجر و فعال ترک شدند، قوه قضاییه ترکیه تصمیم گرفت او را که به مدت 4 سال بدون محاکمه در زندان به سر می‌برد، تا جلسه بعدی دادگاه در استانبول در 17 ژانویه آینده، در زندان نگه دارد.

این جلسه که بخشی از زنجیره طولانی تصمیمات قضایی است که کاوالا را در زندان نگه داشته در آستانه پایان ضرب الاجل پارلمان اروپا برگزار می‌شود که در اقدامی کم‌سابقه، ترکیه را به تعلیق عضویتش در صورت عدم آزاد کردن این فعال 64 ساله، تهدید کرده است.

بر اساس آخرین گزارش‌های خبری، دادگاه حقوق بشر اروپا نیز در همین رابطه به اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه تهدید کرد.

این در حالی بود که جمع زیادی از نمایندگان جناح اپوزیسیون پارلمان ترکیه، دیپلمات‌های اروپایی و نزدیکان متهم از جمله همسر او در دادگاه حضور داشتند.

تولگا آیتور، وکیل او، در ابتدای جلسه گفت که کاوالا، که یکی از چهره‌های برجسته جامعه مدنی است، ممکن است به حبس ابد محکوم شود، اما قصد حضور در جلسه دادگاه را ندارد.

بحران بزرگ دیپلماتیک

تمدید بازداشت کاوالا باعث شد سفیران 10 کشور غربی از جمله آمریکا، آلمان، فرانسه و کشورهای اسکاندیناوی خواستار آزادی فوری او شوند.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در پاسخ، این سفرا را شخصیت‌های نامطلوب دانست تا در مرحله بعدی، آن‌ها را اخراج کند اما در پی پیامی آرام کننده از سوی نماینده ایالات متحده، نظرش را تغییر داد که این پیام بلافاصله از سوی سایر کشورهای ذیربط، در توییتر به اشتراک گذاشته شد.

پرونده عثمان کاوالا

قابل ذکر است که بازداشت کاوالا که بارها اتهامات وارده به خود از جمله جاسوسی برای احزاب خارجی، حمایت از اعتراضات پارک گزی در سال 2013 و مشارکت در کودتای نافرجام علیه حکومت اردوغان در اواسط ژوئیه 2016، را رد کرده، نزدیک بود در اواخر ماه گذشته (اکتبر 2021)، به بحران شدید دیپلماتیک میان آنکارا، ایالات متحده، کانادا و هشت کشور اروپایی منجر شود که سفرای آن‌ها از دولت ترکیه خواستند، کاوالا را آزاد کند، در حالی که اردوغان خواستار اخراج این سفرا از کشورش شد اما کمتر از دو روز بعد، از این تصمیم منصرف شد.

اردوغان پیش از این در مناسبت‌های متعددی، به بازداشت کاوالا اشاره کرده و او را به تامین مالی اعتراضات پارک گزی با حمایت جورج سوروس، تاجر مجارستانی-آمریکایی متهم کرده است اما کاوالا یونانی‌ تبار بارها این اتهامات را در جلسات محاکمه و مصاحبه‌های خود با رسانه‌ها رد کرده است.

شایان ذکر است که کاوالا در فوریه 2020 از تمامی اتهامات وارده از جمله «تلاش برای تغییر رژیم ترکیه از طریق اعتراضات پارک گزی و جاسوسی برای احزاب خارجی»، تبرئه شد اما حاکمیت مجددا او را به بهانه نقش داشتن در آخرین کودتای نافرجام علیه رژیم اردوغان، زندانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید