آمریکا: ایران با آژانس همکاری نکند شورای حکام جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد

سه قدرت اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان روز گذشته در بیانیه مشترکی از ایران خواستند که دسترسی آژانس به تاسیسات هسته‌ای کرج را فورا فراهم کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لوئیس ال بونو، کاردار آمریکا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، هشدار داد چنانچه جمهوری اسلامی با آژانس همکاری نکند، «جلسه اضطراری» برای رسیدگی به «این بحران» تشکیل خواهد شد.

کاردار آمریکا، پنج‌شنبه، 25 نوامبر، در دومین روز از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «چنانچه عدم همکاری ایران در مسائل مختلف از جمله مسائل مطرح ذیل «برجام» و به خصوص تضمین تداوم اطلاع (آژانس) از سایت کرج فورا رفع نشود، شورا چاره‌ای نخواهد داشت مگر اینکه پیش از پایان سال جاری برای رسیدگی به این بحران، جلسه اضطراری تشکیل دهد.»

نشست دوره‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از چهارشنبه 24 نوامبر آغاز شد. این نشست به‌دلیل محدودیت‌های کرونایی در اتریش، به مدت سه روز به‌صورت آنلاین ادامه دارد.

به گفته نماینده آمریکا، همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید شامل «توضیحات معتبر و قابل راستی‌آزمایی در مورد منشا و مکان فعلی مواد یا تجهیزات اتمی باشد که نمونه‌برداری نشان می‌دهد در مکان‌های اعلام‌نشده وجود داشته است».

بونو با اشاره به این‌که پس از دو سال، سوالات آژانس همچنان از سوی ایران بی‌جواب مانده است، گفت: «همان‌طور که به‌طور مداوم تاکید کرده‌ایم، این پرسش‌ها مربوط به تعهدات قانونی ایران بر اساس توافق پادمان‌های بین‌المللی است و نه تعهدات ذیل برجام».

او همچنین با ابراز نگرانی از تداوم رفتار نامناسب و ارعاب بازرسان آژانس حین بازرسی بدنی از سوی پرسنل امنیتی جمهوری اسلامی گفت: «اعضای شورای حکام دو ماه پیش پیام روشنی به ایران دادند که رفتار نامناسب و ارعاب بازرسان غیرقابل قبول است و باید سریعا پایان یابد».

او با ابراز نگرانی از اقدام ایران در توقف اجرای پروتکل الحاقی و سفر «بی‌نتیجه» رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران گفت: «این مسئله بر توانایی آژانس برای ارائه تضمین معتبر در مورد نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران تاثیر منفی می‌گذارد».

گروسی پس از بازگشت از ایران، سفر خود به تهران را «بی‌نتیجه» خوانده بود. او با اشاره به گزارش‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران افزود: «اگر چه تمام تلاشم را به خرج دادم، اما این مذاکرات فشرده و رایزنی‌ها برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده در خصوص پادمان‌های ایران که در دو گزارش به تفصیل آمده است، هیچ نتیجه‌ای به همراه نداشت.»

از سویی بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، شب گذشته در گفت‌وگو با «شبکه خبر» ایران گفت که در مرکز تولید قطعات سانتریفیوژ تسای کرج «مواد هسته‌ای وجود ندارد» و به همین خاطر به آژانس اجازه دسترسی به آن داده نمی‌شود، چرا که «مشمول قوانین پادمانی نمی‌شود.»

همزمان، علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران، در گفت‌وگو با «ایندیپندنت» گفته است: «لغو همه تحریم‌های مرتبط با برجام، از جمله تحریم‌هایی که در چارچوب کارزار فشار حداکثری اعمال شده‌اند، شرط ضروری موفقیت مذاکرات است.»

تنش‌ها بر سر عدم همکاری ایران با آژانس، در آستانه ازسرگیری مذاکرات وین برای احیای برجام صورت می‌گیرد.

ایران تا ژوئن گذشته 6 دور از مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای را به پایان رساند اما با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی و در پیش گرفتن رویکردی جدید در این کشور، آینده دور هفتم این مذاکرات در هاله‌ای از ابهام فرو رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید