رافائل گروسی: گفت‌وگوهای آژانس و تهران بدون نتیجه پایان یافت

گروسی تاکید کرد که تهران به شکلی خطرناک فعالیت‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای‌ خود را تضعیف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که ایران از دستیابی به توافق با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس اما خطاب به شورای حکام آژانس، گفت که مذاکرات این هفته او در تهران پیرامون برنامه هسته‌ای ایران، هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است.

گروسی چهارشنبه 24 نوامبر، خطاب به شورای حکام گفت که ایران به طور خطرناکی فعالیت‌های نظارتی آژانس بر فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای‌ خود را محدود و تضعیف کرده است.

این اظهارات گروسی در حالی مطرح می‌شود که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران از دستیابی به «توافقی اصولی» برای حل مشکلات فنی با آژانس خبر داد.

وزیر خارجه ایران، چهارشنبه 24 نوامبر در این رابطه گفت: «توافق اصولی برای حل مشکلات فنی با آژانس در این سفر حاصل شده و پی‌گیر صدور بیانیه‌ای مشترک در نخستین فرصت ممکن هستیم.»

امیرعبداللهیان در توییتی نوشت که «به زودی جلسه‌ای با آژانس برای نهایی کردن پیش‌نویس توافق، برگزار خواهد شد.»

گروسی در بیانیه‌ خود خطاب به شورای حکام آژانس که متشکل از 35 کشور عضو آژانس است، گفت:«در 23 نوامبر 2021، دیدارهایی با محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران انجام شد.»

او با اشاره به گزارش‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران افزود: «اگر چه تمام تلاشم را به خرج دادم، اما این مذاکرات فشرده و رایزنی‌ها برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده در خصوص پادمان‌های ایران که در دو گزارش به تفصیل آمده است، هیچ نتیجه‌ای به همراه نداشت.»

گروسی با تاکید بر اینکه مذاکرات او در تهران «بی نتیجه» بود، گفت: «مذاکرات گسترده‌ای با مقامات ارشد ایرانی برای رسیدگی به مسائل باقی‌مانده مربوط ضمانت‌های ایران انجام شد و مشخص شد که این مذاکرات بی‌نتیجه است.»

او خاطرنشان کرد که فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر تاسیسات هسته‌ای ایران در نتیجه تصمیم تهران برای توقف اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش، به شکلی جدی، تضعیف شده است.

گروسی همچنین نگرانی خود را از این که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی ماموران امنیتی در تاسیسات هسته‌ای ایران «بیش از حد» مورد بازرسی‌های بدنی قرار می‌گیرند، ابراز داشت.

او گفت: «من بار دیگر از ایران می‌خواهم که گام‌هایی فوری را برای اصلاح وضعیت تدابیر امنیتی در تاسیسات هسته‌ای و همچنین در راستای رعایت مصونیت آژانس و بازرسان آن اتخاذ کند.»

گروسی همچنین در کنفرانس مطبوعاتی خود در وین تکرار کرد که طی سفر دیروز خود به توافقی با تهران دست نیافته است.

او افزود:«ما یکسری مسائل باقی‌مانده با ایران داریم...اما مذاکرات دیروز ما، نهایی نشد.»

گروسی در اشاره به ممانعت ایران از اقدامات نظارتی آژانس گفت: «به نقطه‌ای نزدیک شده‌ایم که دیگر نمی‌توان ادامه آگاهی از فعالیت‌های اتمی ایران را تضمین کرد.»

این در حالی است که جلسات شورای حکام آژانس، امروز چهارشنبه در وین برای بررسی تعهدات ایران در رابطه با برنامه هسته‌ای آن آغاز می‌شود.

شورای حکام، این گزارش را بررسی خواهد کرد که هفته گذشته منتشر شد و فاش ساخت که ایران، ذخایر اورانیوم غنی‌شده با درصد بالای خود را افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، ذخایر اورانیوم با درصد بالای ایران، بیش از 12 برابر حد مجاز در برجام است.

این ذخایر در ابتدای ماه نوامبر سال جاری، 2489.7 کیلوگرم برآورد شد. مقدار کل این ذخایر در حال حاضر بالغ بر 113.8 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 20 درصدی و 17.7 کیلوگرم 60 درصدی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید