اولین نخست وزیر زن سوئد تنها چند ساعت پس از انتخاب استعفا کرد

حزب «دموکرات‌های سوئد»، که سومین حزب بزرگ این کشور است، و ریشه در «جنبش نئونازی» دارد، پیشنهاد دولت را وتو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماگدالنا اندرسون، از اعضای حزب «سوسیال دموکرات» سوئد، تنها چند ساعت پس از نخست وزیر شدن، به‌دلیل «سنگ‌اندازی» احزاب راست‌گرا و خروج حزب «سبزها» از ائتلاف با حزب حاکم و از اکثریت انداختن ائتلاف، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

به گزارش «فاکس نیوز»، چهارشنبه، 24 نوامبر 2021، اندرسون گفت: «اگر حزبی بخواهد از ائتلاف دولتی خارج شود، دولت مجبور است استعفا بدهد. با وجودی که وضعیت در پارلمان تغییری نکرده است، اما دولت باید دومرتبه در بوته آزمایش گذاشته شود.»

آندریاس نورلن، رئیس پارلمان سوئد، گفت که استعفای اندرسون را دریافت کرده است، و برای گفت‌وگو درباره وضعیت موجود با رهبران احزاب تماس خواهد گرفت. وی روز پنجشنبه مسیر پیش رو را اعلام خواهد کرد.

اختلافات درون ائتلاف حاکم از جایی آغاز شد که دولت نتوانست تمام بودجه پیشنهادی خود را از پارلمان دریافت کند. آپوزیسیون راست‌گرا، شامل حزب «دموکرات‌های سوئد»، که سومین حزب بزرگ این کشور است، و به گفته «فاکس نیوز» ریشه در «جنبش نئونازی» دارد، پیشنهاد دولت را وتو کرد.

بودجه‌ای که در نهایت پارلمان تصویب کرد، بر اساس پیشنهاد خود دولت بود، اما از 74 میلیارد کرون (8.2 میلیارد دلار) که دولت می‌خواست برای اصلاحات هزینه کند، تنها حدود 20 میلیارد کرون (2.2 میلیارد دلار) به آن اختصاص داده شد.

پر بولوند، سخنگوی حزب «سبزها» در این باره گفت: «دولت به بودجه‌ای رأی داده که یک حزب راست‌گرای افراطی آن را مذاکره کرده است. این چیزی است که ما عمیقا بابت آن متأسفیم.»

انتخاب اندرسون به عنوان نخست‌وزیر، نقطه عطفی در تاریخ سوئد بود، که به مدت چندین دهه‌ به عنوان یکی از مترقی‌ترین کشورهای اروپایی در باب مسائل جنسیتی شناخته می‌شد، اما هنوز یک زن در بالاترین مقام سیاسی آن قرار نگرفته بود.

از 349 قانونگذار پارلمان سوئد «ریکسداگ»، امروز 117 نفر به اندرسون رای مثبت، 174 نفر رای منفی، و 57 نفر رای ممتنع دادند، و یک نفر هم غایب بود. بر اساس قانون اساسی سوئد، تا زمانی که اکثریت پارلمانی، یعنی حداقل 175 قانونگذار، مخالف انتخاب فردی نباشند، فرد کاندیدشده می‌تواند نخست وزیر بشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید