ادامه پیشروی‌های نیروهای آزادی‌بخش تیگرای به سوی پایتخت اتیوپی

با تشدید درگیری‌های نظامی در نزدیکی آدیس‌آبابا، آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی عازم خطوط مقدم جبهه نبرد علیه مخالفان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رویترز به نقل از رسانه‌های دولتی اتیوپی گزارش داد که آبی احمد، نخست‌وزیر این کشور، راهی خطوط مقدم نبرد شده تا عملیات جنگی را از نزدیک فرماندهی کند و دیمیکی مکونن، معاون نخست‌وزیر، در غیاب او، اداره امور روزمره دولت را بر عهده خواهد گرفت.

در گزارشی که چهارشنبه 24 نوامبر در سایت خبری فانا منتشر شد، آمده است که لگیسی تولو، سخنگوی دولت اتیوپی، در نشستی خبری، جزئیاتی از واگذاری مسئولیت نخست وزیر به معاونش در اداره برخی از کارهای روزمره را ارائه داد.

نبرد میان نیروهای مخالفان دولت و از جمله آنها نیروهای آزادی‌بخش خلق تیگرای علیه نیروهای ارتش اتیوپی همچنان ادامه دارد و درگیری‌ها تا نزدیکی آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی پیش رفته است.

همزمان با اعلام بسیج عمومی و اعزام همه نیروها به جبهه‌های جنگ، مقامات آدیس‌آبابا در دیدار با دیپلمات‌های خارجی تاکید کردند که نیروهای امنیتی مشتمل بر گروهی از جوانان، در راستای تامین امنیت پایتخت، تلاش می‌کنند.

همزمان با نزدیک شدن نیروهای جبهه آزادی‌بخش تیگرای به آدیس‌آبابا، کشور سوئیس نیز از شهروندان خود خواست فورا خاک اتیوپی را ترک کنند.

آلمان نیز از شهروندان خود خواست در اولین پرواز تجاری موجود از خاک اتیوپی خارج شوند.

پیش‌تر کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه و سعودی به شهروندان خود توصیه کرده بودند خاک اتیوپی را ترک کنند.

سازمان ملل نیز در نظر دارد تا پنجشنبه، خانواده‌های کارکنان خارجی خود را از اتیوپی خارج کند، در حالی که فرانسه، سه‌شنبه از اتباع خود خواست، این کشور را ترک کنند که منطقه شمالی آن، بیش از یک سال است، شاهد نبرد میان نیروهای دولتی و نیروهای جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای است.

این حالی است که جفری فلتمن، فرستاده ایالات متحده به شاخ آفریقا، هشدار داد که تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران اتیوپی به دلیل تشدید نظامی، در معرض خطر قرار دارد.

سرویس‌های امنیتی سازمان ملل طی بخشنامه داخلی، از این سازمان خواستند تا «روند تخلیه را هماهنگ کرده و اطمینان حاصل کند که همه اعضای خانواده کارکنان بین‌المللی واجد شرایط، اتیوپی را حداکثر تا 25 نوامبر 2021 ترک کنند.»

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که «با توجه به وضعیت امنیتی اتیوپی»، سازمان ملل تصمیم گرفت «هیئت اعزامی خود در این کشور را از طریق تخلیه موقت» تمامی پرسنل خود، کاهش دهد.

«تحولات نگران کننده»

جفری فلتمن، فرستاده آمریکا به شاخ آفریقا، هشدار داد که تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران اتیوپی با تشدید تنش‌های نظامی، به خطر می‌افتد.

فلتمن افزود که پیشرفت‌هایی در راستای دستیابی به راه حل دیپلماتیک میان دولت و جبهه آزادی‌بخش تیگرای وجود دارد، اما تحولات نگران کننده میدانی، ممکن است این پیشرفت را از میان ببرد.

آدیس آبابا در پاییز 2020، نیروهای خود را برای سرنگون کردن سلطه حاکم بر اقلیم تیگرای، وابسته به جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای، به این منطقه فرستاد. این اعزام نیرو پس از آن بود که نخست‌وزیر، نیروهای اقلیم تیگرای را به حمله به مواضع ارتش فدرال، متهم کرد.

در پی نبردهای سنگین بود که ابی احمد در 28 نوامبر سال گذشته، پیروزی ارتش بر شورشیان تیگرای را اعلام کرد، اما در ماه ژوئن سال جاری، جبهه تیگرای، کنترل بخش بزرگی از این اقلیم را بازپس گرفته و به طرف مناطق همجوار عفر و آمهره پیش‌روی کرد.

جبهه تیگرای همچنین با گروه‌های دیگری چون ارتش آزادیبخش اورومو هم‌پیمان شده که در منطقه اورومیا در اطراف آدیس آبابا به نبرد علیه نیروهای دولتی ادامه می‌دهد.

جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای این هفته، به دست گرفتن کنترل شوا روبت، در 220 کیلومتری شمال شرق آدیس آبابا را اعلام کرد ولی دولت، نخواست در این خصوص، اظهار نظر کند.

به گفته دیپلمات‌های آگاه از تازه‌های امنیتی، گمان می‌رود که برخی از جنگجویان جبهه تیگرای به دیبری‌ سینا، در حدود 30 کیلومتری آدیس آبابا رسیده باشند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، صدها هزار نفر در اقلیم تیگرای در نتیجه منازعه‌ای که منجر به مرگ هزاران نفر و آوارگی بیش از دو میلیون نفر شده است، در معرض خطر گرسنگی هستند.

این در حالی است که برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد در ژنو، سه‌شنبه آغاز عملیات «عمده» برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به بیش از 450 هزار نفر در دیسی و کومبولشا در شمال اتیوپی را اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size