گروسی ادعای درز اطلاعات محرمانه ایران توسط آژانس را تکذیب کرد

گروسی تأکید کرد که آژانس هیچ موضع سیاسی‌ای در قبال ایران اتخاذ نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن تکذیب ادعاهای مطرح شده درخصوص «درز اطلاعات محرمانه مراکز هسته‌ای ایران توسط آژانس»، تأکید کرد که تمام اطلاعات و اسناد محرمانه در این آژانس در قالب یک سازوکار «بسیار حرفه‌ای» محافظت می‌شود.

گروسی، چهارشنبه، 24 نوامبر، در مصاحبه‌ای با تلویزیون انگلیسی‌زبان دولتی ایران «پرس‌تی‌وی» با ابراز تعجب از ادعاهای مطرح‌شده توسط مجری برنامه گفت: «چگونه می‌توانید فکر کنید یک سازمان جهانی اطلاعات محرمانه را می‌تواند افشا کند؟ این سازمان نه تنها از ایران بلکه از 173 کشور اطلاعات محرمانه دریافت می‌کند.»

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران پیش‌تر در اظهاراتی ادعا کرده بود که آژانس اطلاعات محرمانه تهران را منتشر کرده و آن را در اختیار دیگران گذاشته است.

مقامات دولت پیشین ایران از جمله علی‌اکبر صالحی، رئیس وقت سازمان انرژی اتمی ایران نیز آژانس را به «درز اطلاعات محرمانه» متهم کرده بودند.

گروسی با اشاره به این‌که آژانس مسئول افشاگری‌های خارج از این سازمان نیست، گفت: «اگر به فرض عده‌ای اطلاعاتی را درز می‌کنند، کنترل این مسئله از توانایی آژانس خارج است.»

او با رد اتهام «عملکرد سیاسی آژانس علیه ایران» گفت، «به‌طور قطع» آژانس هیچ موضع سیاسی‌ای در قبال ایران اتخاذ نکرده و از همین روی نمی‌تواند «در رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران دخالت کند.»

مدیر کل آژانس، نقش آژانس در پرونده ایران را، نهاد ناظر بر مسائل فنیِ هسته‌ای مربوط به توافق موسوم به «برجام» دانست که این نهاد می‌تواند درخصوص میزان پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای برجام اظهار نظر کند.

او در این مصاحبه، تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا برای خروج از برجام در سال 2018 را، بر اساس «برخی گزارش‌ها» دانست. او به محتوای این گزارش‌ها اشاره‌ای نکرد.

رافائل گروسی که دوشنبه 22 نوامبر به ایران سفر کرده بود، در دیدارهایی جداگانه با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور، نگرانی‌های آژانس و مسائل فنی مربوط به تعهدات ایران را مورد بحث قرار داد.

گروسی هدف خود از این سفر را «بحث درخصوص مسائلی فنی» دانست که آژانس از گذشته با آن‌ها «درگیر بوده است.»

ایران خلاف تعهدات برجامی خود، صدها سانتریفیوژ پیشرفته مونتاژ و راه‌اندازی کرده و غنی‌سازی اورانیوم را به 60 درصد رسانده است.

این کشور دسترسی آژانس به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در مراکز هسته‌ای را نیز ممنوع کرده و توضیحی درباره برخی مسائل مبهم مانند کشف آثار اورانیوم غنی‌‌شده در چند سایت مخفی خود ارائه نداده است.

مقامات آژانس از جمله رافائل گروسی، بارها از ایران درخصوص آثار اورانیوم غنی‌شده در برخی تاسیسات اتمی این کشور توضیح خواسته اما به گفته گروسی، این کشور پاسخ کافی نمی‌دهد.

گروسی پیش‌تر گفته بود که این عدم شفافیت بر توانایی آژانس در ارائه تضمین به جامعه بین‌المللی در مورد صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size