واشینگتن: اگر ایران به ساخت «بمب اتم» نزدیک شود نظاره‌گر نخواهیم ماند

رابرت مالی: اگر ایرانی‌ها از بازگشت به توافق هسته‌ای امتناع ورزند، در آن صورت به گزینه‌های دیگری شامل دیپلماسی مقابله با جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران متوسل خواهیم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران تاکید کرد چنانچه ایران از طریق مذاکراتی که قرار است هفته آینده در وین آغاز شود به سریعا به توافق هسته‌ای باز نگردد واشینگتن «نظاره‌گر» نخواهد ماند.

مالی، در مصاحبه‌ای که سه‌شنبه، 23 نوامبر، با «رادیوی عمومی ملی» آمریکا انجام داده و بخش‌هایی از آن امروز چهارشنبه پخش شد گفته «اگر ایرانی‌ها تصمیم به عدم بازگشت به توافق هسته‌ای بگیرند آن وقت باید به دنبال ابزارهای دیگری که شامل دیپلماسی می‌شود، باشیم» تا باجاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران مقابله کنیم.

او همچنین تاکید کرد که اگر ایران با وقت‌کشی مذاکرات در وین را به فرسایش بکشاند و به شدت روند نزدیک شدن به ساخت بمب هسته‌ای را ادامه دهد، ایالات متحده آمریکا در برابر آن «نظاره‌گر نخواهد ماند».

مالی اما درباره «نزدیک شدن به شدت» به دست‌یابی به سلاح هسته‌ای توضیحی ارائه نداد و همچنین به گزینه‌هایی که آمریکا در این وضعیت به آنها متوسل خواهد شد، اشاره‌ای نکرد.

او افزود: «ببینیم تهران در مذاکرات هسته‌ای چه خواهد گفت.. نشانه‌هایی که از آن بر می‌آید اما بسیار ناامید کننده است.»

این اظهارات رابرت مالی تنها چند روز پیش از مذاکرات وین بیان می‌شود که قرار است هفته آینده برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 از سر گرفته شود.

او گفت: «اگر ایران خواهان بازگشت به توافق باشد و این فرصت را دارد، ما نیز برای بازگشت به پایبندی به بندهای توافق هسته‌ای و برداشتن همه تحریم‌هایی که با مفاد آن در تعارضند، آمادگی داریم.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران افزود: «چنانچه ایران خواهان بازگشت به توافق نباشد و به وقت‌کشی و فرسایش مذاکرات دیپلماتیک درباره برنامه هسته‌ای آن، یعنی چیزی که اکنون انجام می‌دهد، ادامه دهد و روند برنامه هسته‌ای خود را تسریع کند، اگر این مسیر را در پیش گیرد، ما آن هنگام باید هماهنگ با این تحول پاسخ دهیم.»

اعلام آمادگی ستاد فرماندهی آمریکا برای مقابله با ایران در همین راستا ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده آمریکا «سنتکام» اعلام کرد چنانچه مذاکرات با ایران شکست بخورد با در دست داشتن طرح‌هایی برای گزینه نظامی احتمالی آماده‌ است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که ایرانی‌ها به دست‌یابی به بمب اتم بسیار نزدیک شده‌اند و تا تبدیل شدن برنامه هسته‌ای آنها به برنامه نظامی یک سال زمان نیاز دارند.

مذاکرات بی‌نتیجه گروسی در تهران

این در حالی است که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پایان سفر خود به تهران و دیدار با مقامات ایران گفت‌وگوهای انجام شده با طرف ایرانی را «بی‌نتیجه» اعلام کرد.

او همچنین ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات تهران در خصوص «درز اطلاعات محرمانه مراکزهسته‌ای ایران توسط آژانس»، را تکذیب کرد و گفت که تمام اطلاعات و اسناد محرمانه در این آژانس در قالب یک سازوکار «بسیار حرفه‌ای» محافظت می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید