انتقاد کرملین از فراخوان بایدن برای برگزاری اجلاسی درباره دموکراسی

پسکوف: آمریکا تلاش می‌کند با مرزبندی‌های جدیدی کشورها را به خوب و بد تقسیم کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کرملین اعلام کرد که هدف جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از فراخوان دادن برای برگزاری اجلاس سران پیرامون دموکراسی، بدون دعوت کردن از روسیه و چین، «تفرقه‌اندازی» میان کشورها است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین چهارشنبه، 24 نوامبر، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده تلاش می‌کند تا مرزبندی‌های جدیدی را ایجاد کرده و کشورها را به خوب و بد تقسیم کند.»

جو بایدن، از رهبران نزدیک به 110 کشور جهان برای مشارکت دراجلاس مجازی پیرامون دموکراسی که قرار است در ماه دسامبر آینده برگزار شود، دعوت کرده است.

بایدن در این اجلاس که در 9 و 10 دسامبر آینده برگزار خواهد شد، از چین، رقیب اصلی آمریکا برایشرکت در آن دعوت نکرده و این در حالی است که از تایوان دعوت به مشارکت شده، اقدامی که خشم پکن را برانگیخته است.

فهرست کشورهای دعوت شده به این نشست، علاوه بر متحدان غربی ایالات متحده، شامل کشورهایی نظیر هند و پاکستان است، اما اثری از نام ترکیه که یکی از اعضای ناتو است، در آن دیده نمی‌شود.

این در حالی است که بایدن، برزیل را به اجلاس دمکراسی دعوت کرد، اگر چه رهبری این کشور بزرگ آمریکای لاتین، در دست ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری راستگرای افراطی و جنجالی است.

لیست کشورهای دعوت شده از اروپا شامل لهستان بود که اتحادیه اروپا، آن را به عدم احترام به حاکمیت قانون متهم می‌کند.

اما در مقابل، مجارستان که ویکتور اوربان، نخست وزیر بحث‌برانگیز آن است دعوت بعمل نیامده است.

لیست کشورهای دعوت شده از قاره سیاه، شامل آفریقای جنوبی، جمهوری دموکراتیک کنگو، نیجریه و نیجر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید