اعتراضات در ترکیه علیه سیاست‌های مالی اردوغان

معترضان خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال کاهش بی‌سابقه ارزش لیر پول ملی ترکیه، شهروندان در سه شهر بزرگ این کشور، تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

در این تجمعات که شامگاه سه‌شنبه، 23 نوامبر، در شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر برپا شد، معترضان خواستار برکناری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

ویدئوهای منتشر شده از این تجمعات نشان می‌دهد نیروهای امنیتی و پلیس در حالت آماده‌باش قرار دارند.
لیر ترکیه در طول 24 ساعت گذشته، کاهش 12 درصدی را تجربه کرده است. این جدی‌ترین بحرانی است که حزب عدالت و توسعه تا کنون با آن روبه‌رو شده است.

ویدئوهای دیگری نیز از سایر شهرهای ترکیه منتشر شده که از گسترش اعتراضات در اقصی نقاط این کشور حکایت دارد.
تاکنون ده‌ها معترض توسط نیروهای پلیس ترکیه بازداشت شدند.

رجب طیب اردوغان، رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه و رئیس جمهوری ترکیه عصر سه‌شنبه در آنکارا با شهاب کاوچی اوغلو، رئیس بانک مرکزی این کشور تشکیل جلسه داد.

این جلسه در پی روند کاهش شدید نرخ لیر ترکیه نسبت به دلار آمریکا که از هفته گذشته آغاز شده است، برگزار شد.

تاکنون در خصوص جزئیات این جلسه، اطلاعاتی منتشر نشده است.

ارزش هر دلار آمریکا مقابل لیر، امروز به رقم 13.5 لیر در برابر هر یک دلار رسید. این رقم، به بالاترین حد خود در طول سه دهه گذشته رسیده است.

کارشناسان دلیل این سقوط ارزش لیر را تورم بیش از حد و دخالت دولت در امور بانک مرکزی و افزایش تنش‌ها میان ترکیه و غرب می‌دانند.

گزارش‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز نشان دهنده این هستند که ترکیه در حال حاضر، یکی از کشور‌های بدهکار جهان است که برای بازپرداخت معوقات بدهی خود به چند موسسه و بانک جهانی، دچار مشکل شده است.

امسال لیر ترکیه بیش از 34 درصد از ارزش خود را از دست داده است. تحلیلگران آن را نتیجه کاهش نرخ سود بانکی در مواجهه با تورم نزدیک به 20 درصدی عنوان می‌کنند؛ موضوعی که موجب افزایش نقدینگی در بازار و افزایش تورم شده است.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه

کارشناسان مداخله رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سیاست بانک مرکزی را دلیل کاهش محسوس ارزش لیر ترکیه می‌دانند. به همین دلیل، منتقدان می‌گویند بانک مرکزی این کشور استقلال خود را از دست داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید