آمریکا: در صورت عدم شفافیت ایران در مذاکرات به «راه‌های دیگر» روی می‌آوریم

ند پرایس در اظهارات خود عنوان کرد که آمریکا برای تشویق ایران و تسریع روند احیای برجام، حاضر به انجام «اقدامات یک‌جانبه» نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه گفت، اگر مقامات ایران در وین نشان دهند که گفتار و رفتار آن‌ها فاقد «حسن نیت» است، واشینگتن به «راه‌های دیگر» روی می‌آورد.

پرایس، سه‌شنبه، 23 نوامبر در جمع خبرنگاران گفت، اگر اهداف ایران در مذاکرات وین «شفاف» نباشد، آمریکا راه‌های مختلف دیگری را پیش روی خود دارد. به گفته او بررسی «راه‌های دیگر» در قبال ایران، یکی از موضوعات بحث و گفت‌وگو بین واشینگتن و شرکا و متحدان این کشور است.

در حالی که ایران و قدرت‌های جهانی برای از سرگیری مذاکرات وین در هفته آینده آماده می‌شوند، شبکه «ان‌بی‌سی نیوز» به نقل از مقامات پیشین و همچنین کارشناسان آمریکایی گفته است، ایالات متحده و متحدانش عملا از هم اکنون در حال بررسی فهرستی از «طرح‌های جایگزین» در صورت شکست مذاکرات هستند.

بنا به گفته دیپلمات‌های اروپایی و کارشناسان و مقامات سابق آمریکایی، گزینه‌های احتمالی: متقاعد کردن چین برای توقف واردات نفت از ایران، تشدید تحریم‌ها شامل هدف قرار دادن فروش نفت ایران به چین، پیگیری یک توافق هسته‌ای موقت و کمتر جاه‌طلبانه، اجرای عملیات سری برای تخریب برنامه هسته‌ای ایران و فرمان اجرای حملات نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران یا حمایت از اقدام نظامی اسرائیل را شامل می‌شود.

ند پرایس در ادامه اظهارات خود تصریح کرد که آمریکا برای تشویق ایران و تسریع روند احیای برجام، حاضر به انجام «اقدامات یک‌جانبه» نیست.

«نیویورک‌تایمز» پیشتر ادعا کرده بود که دولت جو بایدن با کاهش برخی تحریم‌ها درصدد ایجاد انگیزه و تشویق ایران است تا در مذاکرات پیش‌رو با حسن‌نیت رفتار کند.

پرایس روز گذشته نیز این ادعا را تکذیب کرده و گفته بود واشینگتن حاضر نیست «اقداماتی یک‌جانبه» در مذاکرات هسته‌ای انجام دهد.

دور جدید مذاکرات هسته‌ای وین میان ایران و کشورهای 1+4 از 29 نوامبر آغاز می‌شود. با این وجود درباره احتمال موفقیت این مذاکرات تردیدهایی جدی وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید