واکنش خانواده‌های گروگان‌های دو تابعیتی‌ به وعده وزیر خارجه ایران

نزار زکا: زمانی که من (به ایران) دعوت و ربوده شدم شما در وزارت خارجه بودید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آن که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، با اطمینان دادن به شهروندان دو تابعیتی مبنی بر اینکه در صورت سفر به ایران مورد آزار و اذیت قرار نخواهند گرفت، آنها را به سفر به کشورشان تشویق کرد، خانواده‌های شهروندان دو تابعیتی‌ که در ایران به گروگان گرفته شده‌اند، به شدت به سخنان وی واکنش نشان دادند.

امیرعبداللهیان، به «کمیته‌ای که جمعی از ایرانیان خارج کشور را نمایندگی می‌کند» گفته است که موضوع «ایرانیان دارای تابعیت دوگانه» باید در مجلس حل شود، و باید وبگاهی راه‌اندازی شود تا آنها را مطمئن کند که در هنگام سفر به ایران مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد.

الیکا آشوری، که پدرش انوشه آشوری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، طی سفری به ایران در سال 2019 توسط سپاه پاسداران بازداشت شد، و اکنون در حال گذراندن محکومیت 10 ساله‌اش به اتهام «جاسوسی» است، در توییتی نوشت: «جدی؟ این را به پدرم بگویید، که وقتی در ایران بود، دولت شما، بدون هیچ مدرک و سندی، در خیابان کیسه‌ای روی سرش کشید و او را درون ون هل داد، و زندگی‌اش را خراب کرد. خانواده ما چه کرده‌اند که مستحق چنین چیزی باشند؟»

«نازنین را آزاد کنید»، گروهی که تلاش می‌کند نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی، که در سال 2016 حین سفر به ایران دستگیر شد، را آزاد کند، پرسید: «به جای راه‌اندازی یک وبگاه پیچیده، شاید آسان‌تر باشد که مقامات ایران کلا گروگانگیری را متوقف کنند.»

نزار زکا، شهروند لبنانی تبعه آمریکا که در سال 2015 به اتهام جاسوسی برای ایالات متحده بازداشت و در ژوئن 2019 آزاد شد، خاطرنشان کرد که خود دولت ایران او را به این کشور دعوت و سپس او را دستگیر کرد.

به گفته او، سپاه پاسداران به دنبال «فریب دادن» اتباع خارجی برای بازگشت به ایران است تا آنها را گروگان بگیرد. زکا افزود: «به نظر می‌رسد این بیشتر هشداری برای افراد دو تابعیتی باشد که به کشورشان بازنگردند.»

بر اساس گزارش «مرکز حقوق بشر ایران»، جمهوری اسلامی، دست‌کم 15 زندانی دو تابعیتی را گروگان گرفته است. بازداشت این افراد به‌طور کلی شامل حبس انفرادی طولانی‌مدت و بازجویی‌ مداوم، بازداشتن از اعطای حق ملاقات کنسولی، محاکمات محرمانه و احکام طولانی برای جرائم امنیتی است.

حکومت ایران دو تابعیتی بودن شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و به گفته دولت‌های غربی و نهادهای حقوق بشری از دستگیری و «گروگان‌گیری» افراد دو تابعیتی به مثابه ابزار فشار برای پیش بردن مقاصد خود مانند چانه‌زنی در رابطه با تحریم‌ها و دیگر مناسبات سیاسی بهره می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید