هشدار درباره خطر افزایش مرگ‌ومیر بر اثر ابتلا به کرونا در اروپا

ویروسی کرونا تا به امروز باعث مرگ بیش از 5 میلیون نفر در جهان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که احتمالا تا بهار آینده، 700 هزار نفر در اروپا جان خود را بر اثر به بیماری کووید -19 از دست بدهند.

این سازمان سه‌شنبه، 23 نوامبر، هشدار داد که اگر وضعیت به همین شکل ادامه یابد، ممکن است شمار جان باختگان در اثر پاندمی کرونا در اروپا، از 1.5 میلیون نفر در حال حاضر به 2.2 میلیون نفر تا مارس 2022، افزایش یابد.

به پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت، «فشار زیاد یا بسیار شدیدی بر بخش‌های مراقبت‌های ویژه در 49 کشور از 53 کشور درگیر کرونا، از هم‌اکنون تا اول مارس 2022 وارد خواهد آمد و پیش‌بینی می‌شود، مجموع فوتی‌های ثبت‌شده بر اثر ابتلا به کرونا تا بهار سال آینده، به بیش از 2.2 میلیون مورد برسد.»

سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که شمار بالای موارد ابتلا، به دلیل شیوع سویه جهش یافته و بسیار مسری دلتا، فقدان واکسیناسیون کافی و کاسته شدن از تدابیر مربوط به کنترل همه‌گیری است.

داده‌های این سازمان نشان می‌دهد که مرگ و میر روزانه ناشی از کووید از پایان سپتامبر تاکنون، دو برابر شده و از 2100 نفر در روز به حدود 4200 نفر رسیده است.

هانس کلوگه، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا، با تاکید بر رویکرد «واکسن بیشتر» که ترکیبی از واکسیناسیون، ماسک زدن، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی باشد، گفت: «وضعیت مربوط به کووید-19 در بقیه اروپا و آسیای مرکزی بسیار جدی است. ما با زمستانی پر چالش‌ روبرو هستیم.»

سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که استفاده از ماسک، باعث کاهش 53 درصدی ابتلا به این بیماری می‌شود و چه بسا تا 95 درصد جلوی مرگ بیش از 160 هزار نفر را تا اول مارس آینده بگیرد.
به گفته سازمان جهانی بهداشت، بیش از پیش مشهود است که مصونیت ناشی از واکسیناسیون در برابر موارد خفیف ابتلا، در حال کاهش است.

به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت، تزریق دوز تقویت کننده(بوستر) را برای گروه‌های آسیب پذیر، از جمله آن‌هایی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند، توصیه می‌کند.

از زمانی که دفتر سازمان جهانی بهداشت در چین از ظهور این بیماری در اواخر دسامبر 2019 خبر داد، ویروس کرونا باعث مرگ دست‌کم 5 میلیون و 156 هزار و 563 نفر در جهان شده است.

از زمان پیدایش کرونا، دست‌کم، 257,514,640 نفر در جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند که اغلب آن‌ها، بهبود یافتند، اگرچه برخی از آنها تا هفته‌ها یا حتی ماه‌ها بعد، دچار عوارض آن بودند.

این اعداد برگرفته شده از گزارش‌های روزانه‌ای است که توسط مقامات بهداشتی کشورها به ثبت رسیده و اعلام شده است و بررسی‌های بعدی مراکز آماری که نشان‌دهنده شمار بسیار بالاتری از موارد مرگ و میر است را شامل نمی‌شود.

سازمان جهانی بهداشت، با در نظر گرفتن نرخ مرگ و میرهای اضافی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با کووید-19 مرتبط است، تاکید دارد که مرگ و میر ناشی از این پاندمی، ممکن است دو یا سه برابر بیشتر از نتایج اعلام شده رسمی باشد.

به‌رغم افزایش معاینات در بسیاری از کشورها، همچنان بخش زیادی از موارد نه چندان خطرناک یا موارد بدون علائم، بدون تشخیص باقی مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید