موافقت بایدن با آزادسازی 50 میلیون بشکه از ذخایر نفتی استراتژیک آمریکا

ایالات متحده آمریکا با چین، هند، ژاپن، بریتانیا و کره‌جنوبی برای آزادسازی ذخایر نفتی هماهنگی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با آزادسازی 50 میلیون بشکه از ذخایر نفتی استراتژیک آمریکا موافقت کرده است.

به‌رغم این تصمیم بایدن که سه‌شنبه، 23 نوامبر، با هدف کاهش قیمت‌ها در بازار نفت و قیمت‌های بنزین در داخل ایالات متحده آمریکا اتخاذ شده است، قیمت‌ها در بازارهای جهانی نفت اما افزایش یافته و به ویژه نفت خام برنت با دو دلار افزایش به سطح 81.10 دلار در هر بشکه رسیده است.

این تصمیم رئیس جمهوری دمکرات آمریکا در راستای مقابله با افزایش قیمت نفت اتخاذ می‌شود که طی هفته‌ها و روزهای اخیر باعث افزایش قیمت‌های بنزین در ایالات متحده شده است.

کاخ سفید اعلام کرد که این اقدام تا 50 میلیون بشکه در روز از ذخایر استراتژیک نفت را در بازارها عرضه خواهد کرد.

جو بایدن تاکید کرد که در هماهنگی با آزادسازی ذخایر نفتی از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و بریتانیا طی این اقدام مقادیری از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را استقراض یا آزاد خواهد کرد.

کاخ سفید تاکید کرد که بایدن آماده است در صورت لزوم، اقدامات بیشتری برای مهار قیمت نفت انجام دهد.
شایان ذکر است که پس از اعلام کاخ سفید مبنی بر برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی، نفت خام غرب تگزاس، 1.38 دلار یا 1.8 درصد، کاهش یافت و به 75.37 دلار در هر بشکه رسید.

دکتر یوسف الشمری، مدیر عامل سی مارکیتز لندن، در مصاحبه با «العربیه» برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی، در بلندمدت را ناپایدار توصیف کرد و گفت که ایجاد ذخایر در مراحل بعدی با قیمت‌های رقابتی، کاری دشوار خواهد بود.

تاکنون ژاپن، هند و کره جنوبی، برنامه‌هایی را برای برداشت از ذخایر استراتژیک خود جهت مقابله با افزایش قیمت‌ها اعلام کرده‌اند، و از طرفی چین نیز اجرای راهکارهای مشابهی را مورد تاکید قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید