آمریکا: ایران با اقدامات تحریک‌آمیز «اهرم فشاری» در مذاکرات هسته‌ای به دست نمی‌آورد

به گفته ند پرایس، آمریکا در تلاش است تا از «پیشرفت‌های به‌دست‌آمده» در شش دور مذاکرات پیشین، در دور جدید مذاکرات نیز استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی گفت، اقدامات تحریک‌آمیز ایران و گسترش تنش‌های هسته‌ای هیچ گونه اهرم فشاری به تهران در مذاکرات وین نخواهد داد.

پرایس، دوشنبه 22 نوامبر، در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه، با اشاره به نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرنگاران گفت، ایالات متحده به طور منظم رایزنی‌هایی با آژانس داشته تا «بهترین پاسخ» در قبال تداوم اقدامات «غیرسازنده» ایران مشخص شود.

یکی از خبرنگاران این نشست به مقاله اخیر روزنامه «نیویورک‌تایمز» اشاره کرد و نظر ند پرایس را در این زمینه جویا شد.

«نیویورک‌تایمز» ادعا کرده بود که دولت جو بایدن با کاهش برخی تحریم‌ها درصدد ایجاد انگیزه و تشویق ایران است تا در مذاکرات پیش‌رو با حسن‌نیت رفتار کند.

پرایس در پاسخ به این سوال، این ادعا را تکذیب کرد و گفت، واشینگتن حاضر نیست «اقداماتی یک‌جانبه» در مذاکرات هسته‌ای انجام دهد.

به گفته ند پرایس، «آمریکا صرفا برای ادامه این مذاکرات اقداماتی یک جانبه انجام نخواهد داد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه با تأکید بر اهمیت ابزار دیپلماسی در قبال ایران گفت، ایالات متحده از طریق دیپلماسی می‌خواهد مشخص کند آیا می‌توان «موضوعات باقی‌مانده» در شش دور مذاکرات پیشین را نهایی کرد یا خیر.

به گفته او آمریکا در تلاش است تا از «پیشرفت‌های به‌دست‌آمده» در شش دور مذاکرات پیشین، در دور جدید مذاکرات نیز استفاده کند.

ند پرایس در این نشست به روابط نزدیک آمریکا و اسرائیل نیز اشاره کرد و گفت، فعالیت‌های هسته‌ای ایران باعث نگرانی همه شرکای واشینگتن از جمله اسرائیل شده و آمریکا «پیش از هر دور مذاکرات، در حین مذاکرات و بعد از شش دور مذاکرات گذشته» با اسرائیل در ارتباط بوده است.

پرایس در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا آمریکا در نظر دارد پرونده شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران را در مذاکرات پیش رو مطرح کند یا خیر گفت، نتیجه این مذاکرات «نامشخص» است و واشینگتن نمی‌خواهد سرنوشت این زندانیان را به مذاکرات هسته‌ای گره بزند.

مذاکرات هسته‌ای وین میان ایران و طرف‌های برجام در 29 نوامبر جاری از سر گرفته شود. با این وجود درباره احتمال موفقیت این مذاکرات تردیدهایی جدی وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید