کم‌رنگ شدن امیدها برای احیای «برجام»؛ آیا آمریکا توافقی «موقت» پیشنهاد می‌دهد؟

مقامات اسرائیلی بارها به همتایان آمریکایی خود گفته‌اند که از حملات احتمالی خود به زیرساخت‌های مراکز هسته‌ای ایران دست برنخواهند داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با آغاز شمارش معکوس برگزاری مذاکرات احیای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» در وین، روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی و با الهام از فضای سیاسی کاخ سفید نوشت که بازگشت به برجام به عملی دشوار تبدیل شده و امید‌ها نسبت به موفقیت این مذاکرات کاسته شده است.

در این گزارش که شنبه، 21 نوامبر منتشر شد، فضایی به تصویر درآمده است که در آن دیگر ایده «بازگشت به برجام و سپس کار بر روی یک توافق قوی‌تر و طولانی‌تر» طرفداری ندارد و شکست‌خورده تلقی می‌شود.

در این مقاله به تمایلی در کاخ سفید اشاره شده که برخی از مقامات دولت آمریکا برای کسب زمان بیشتر، دستیابی به توافقی موقت با تیم ایرانی در وین را ترجیح می‌دهند.

طرح جایگزین

«نیویورک‌تایمز»در این مقاله به ماهیت «طرح جایگزین» آمریکا نیز اشاره کرده است. به گفته این روزنامه آمریکایی، این طرح که شماری از مقامات دولت آمریکا درباره آن اظهارنظر نیز کرده‌اند، به موضوع بحث‌های همیشگی بین کاخ سفید، وزارت خارجه و وزارت دفاع ایالات متحده تبدیل شده است. مقامات آمریکایی در گفت‌وگوهای خود، ماهیت این طرح را از «حمله به زیرساخت‌های مراکز هسته‌ای ایران» تا «اعمال تحریم‌های بیشتر» تعریف کرده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش خاطرنشان شده است که مقامات اسرائیلی بارها به همتایان آمریکایی خود گفته‌اند که از حملات احتمالی خود به زیرساخت‌های مراکز هسته‌ای ایران دست برنخواهند داشت.

زمان رو به اتمام است

خبرگزاری «رویترز» نیز در گزارشی نوشته است که شماری از دیپلمات‌های غربی در روزهای اخیر هشدار داده‌اند که زمان برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» رو به اتمام است.

بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه که از اعضای برجام هستند، پیشتر نسبت به شکل‌گیری یک توافق ساختگی و عواقب مذاکرات نمادین هشدار دادند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه هفته گذشته نسبت به حضور «نمادین» در مذاکرات وین به ایران هشدار داد.

با وجود این‌که شش دور از مذاکرات احیای برجام می‌گذرد، تهران کماکان به موضع خود یعنی لغو تحریم‌های آمریکا چنگ می‌زند و آن را هدف این مذاکرات عنوان می‌کند.

این مذاکرات قرار است دوشنبه 29 نوامبر در وین و با مشارکت غیرمستقیم آمریکا برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید