وال استریت ژورنال: بحران عمیق اقتصادی ترکیه حکمرانی اردوغان را تهدید می‌کند

«تحلیل‌گر اقتصادی: «کاهش بهره اقدامی جنون‌آمیز است که هیچ توجیهی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بحران ارزی، اقتصاد ترکیه را به لرزه انداخته است و عامل تهدید کننده‌ای علیه سلطه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه محسوب می‌شود که حکمرانی او نزدیک به دو دهه است، ادامه دارد.

وال استریت ژورنال در ادامه توصیف خود درباره ماهیت بحران ترکیه نوشته که این بحران، استانداردهای زندگی را در کشوری که سال‌ها از رشد اقتصادی برخوردار بوده، به طور جدی زیر و رو کرده است.

ارزش لیر، پول ملی ترکیه پنج‌شنبه، 18 نوامبر، پس از اقدام بانک مرکزی به کاهش نرخ اصلی بهره به میزان یک درصد، به پایین ترین سطح خود در برابر دلار آمریکا رسید. پول ملی ترکیه، از مارس گذشته، بیش از یک سوم ارزش خود را از دست داده است که تا این لحظه بدترین عملکرد را در بازارهای نوظهور سال جاری داشته است.

کاهش ارزش لیر در حکم آسیبی اساسی به شخص اردوغان است که حامی کاهش نرخ بهره به عنوان بخشی از یک استراتژی نامعمول اقتصادی بوده و اصرار دارد که این سیاست، عامل تشویق رشد اقتصادی خواهد بود.

کاهش نرخ بهره در پنج‌شنبه گذشته، سومین کاهش در سه ماه گذشته بود و پس از آن صورت گرفت که رئیس جمهوری ترکیه تعدادی از مقامات ارشد این کشور که مخالف دیدگاه‌های اقتصادی نامعمول او بودند را اخراج کرد.

تیموتی اش، تحلیلگر بازارهای نو ظهور در مرکز «بلوبی است منیجمنت»، گفت: «این اقدامی جنون‌آمیز است که هیچ توجیهی ندارد، زیرا کاهش نرخ بهره که تاکنون شاهد آن بوده‌ایم، توجیه‌پذیر نیست.»

اردوغان به تنهایی سیاست پولی را مدیریت می‌کند

اردوغان به عنوان حامی طبقه متوسط ترکیه به قدرت رسید اما اکنون با یکی از جدی‌ترین چالش‌ها از زمان نخست وزیری‌اش در سال 2003 مواجه است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، فشار بر دستمزدها و افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند غذا، دارو و انرژی، باعث کاهش محبوبیت اردوغان شده و نظر رأی دهندگانی را که قبلاً از او حمایت می‌کردند، تغییر داده است.
یکی از شهروندان ترکیه درباره وضعیت کنونی اقتصادی این کشور گفت: «ما در یک فاجعه بسر می‌بریم و همه چیز گران است. پول ما له شده و تمامی ارزش خود را از دست داده است.»

بر اساس اعلام شرکت نظرسنجی متروپل ترکیه، میزان محبوبیت رئیس جمهوری در اکتبر، به 38.9 درصد کاهش یافت که 2.5 درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشت. دو تن از رهبران ارشد اپوزیسیون ترکیه چهارشنبه گذشته، در بحبوحه آشفتگی فزاینده اقتصادی کشور، خواهان انتخابات زودهنگام شدند، در حالی که زمان برگزاری انتخابات آینده، در سال 2023 است.

بر اساس گفته اپوزیسیون ترکیه، «این دولت، هیچ شانسی ندارد و صدای هوادارانش روز به روز ضعیف‌تر می‌شود. آنها این را می‌دانند و ما هم می‌دانیم.»

استدلال اردوغان این است که نرخ‌های پایین‌تر بهره، باعث رشد می‌شود، دیدگاهی که برخی در حزب حاکم «عدالت و توسعه» نیز با آن موافقند. کاهش مکرر نرخ بهره توسط بانک مرکزی، فشارهای تورمی را در ترکیه افزایش داده است و بر اساس آمارهای رسمی، نرخ تورم در ماه اکتبر به نزدیک به 20 درصد رسید.

اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای نگران هستند که تورم سریع می‌تواند، اقتصاد را به طور کلی با خطر مواجه سازد. پول ملی ضعیف، بازپرداخت بدهی‌های خارجی و روند تمدید بدهی‌های معادل نزدیک به یک چهارم تولید ناخالص داخلی ترکیه تا سال آینده را دشوار می‌سازد.

بر اساس این گزارش، بی‌اعتمادی مسئولان به کنترل تورم، شهروندان را به مبادله لیر با ارزهای خارجی برانگیخته است. بر اساس آمار بانک مرکزی، بیش از نیمی از سپرده‌های سیستم بانکی ترکیه به ارز خارجی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید