بایدن به‌ مدت یک ساعت و 15 دقیقه اختیارات خود را به کامالا هاریس تفویض کرد

بایدن در جشن تولد خود در روز شنبه آینده، اولین رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که در زمان تصدی ریاست جمهوری، به سن 79 سالگی می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید، اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در آندوسکوپی «روتین» موفقیت‌آمیز روده، تحت بیهوشی کامل قرار گرفت و اختیاراتش موقتا به معاون او به کامالا هریس انتقال یافت.

کاخ سفید جمعه 19 نوامبر در ادامه افزود که هاریس به مدت یک ساعت و ربع، عهده‌دار این صلاحیت‌ها بود اما با پایان اندوسکوپی، بایدن صلاحیت‌های خود را پس گرفت.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که حال عمومی بایدن خوب است و معاینات پزشکی معمول سالانه خود را در مرکز پزشکی والتر رید در نزدیکی واشنگتن، ادامه خواهد داد.

کامالا هریس برای اولین بار موقتا و به شکل رسمی، اختیارات ریاست جمهوری در ایالات متحده را بر عهده گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا قبل از انجام این معاینات پزشکی، اعلام کرد: «همانطور که جورج دبلیو بوش در سالهای 2002 و 2007 تحت عمل مشابهی قرار گرفت و بر اساس روال مقرر در قانون اساسی، او نیز پیش از انجام معاینات پزشکی تحت بیهوشی کامل، اختیارات خود را برای مدتی کوتاه به معاونش انتقال می‌دهد.»

گفتنی است بایدن که سیگار نمی‌کشد و الکل نمی‌نوشد، واکسن کامل علیه کووید-19 را دریافت کرده و دوز سوم را در پایان سپتامبر دریافت کرد.

مسن‌ترین رئیس جمهوری دموکرات

بایدن در جشن تولد خود در روز شنبه آینده، اولین رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که در زمان تصدی ریاست جمهوری، به سن 79 سالگی می‌رسد.

مسن‌ترین رئیس‌جمهوری دموکرات در تاریخ ایالات متحده اعلام کرده است که قصد دارد برای دور دوم ریاست جمهوری، نامزد شود، اما سن بالای او، این گمانه‌زنی را ایجاد می‌کند که ممکن است از این ایده منصرف شود.

روسای جمهوری آمریکا معمولا در اولین دوره ریاست جمهوری خود، قصدشان برای ماندن در این منصب را اعلام می‌کنند به طوری که تمامی روسای جمهوری از زمان لیندون جانسون (1963-1969)، یعنی از نیم قرن پیش، به دنبال آن بوده‌اند.

اما در صورت انتخاب مجدد بایدن، او در پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود، 86 ساله خواهد بود، در حالی که ماندن بایدن در کاخ سفید به مدت 4 سال دیگر، از دید جانشینان احتمالی و طرفداران آن‌ها و با توجه به رزومه سیاسی پر بار او، اغراق‌آمیز است.

تنها 40 درصد از آمریکایی‌هایی که در نظرسنجی اخیر توسط دو موسسه پولیتیکو و مورنینگ کانسالت مورد بررسی قرار گرفتند، گفتند که به نظرشان، رئیس‌جمهوری دموکرات «از سلامت کامل» برخوردار است، در حالی که 50 درصد نظری مخالف این داشتند. این یک تغییر اساسی است، زیرا این نسبت‌ها در یک سال پیش، 53 در‌صد در برابر 34 درصد بود.

دیوید گرینبرگ، استاد روزنامه‌نگاری و تاریخ در دانشگاه راتگرز در نیوجرسی، گفت که در صورت بروز مشکلات سلامتی برای بایدن، «برنامه‌های او ممکن است تغییر کند.»

او افزود: «این امر ممکن است، باعث گشوده شدن عرصه بسیار گسترده شود چرا ممکن است بسیاری از نامزدها (در انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در سال 2020) و همچنین افراد دیگری که نامزد نبودند، پدیدار شوند.»

اگر بایدن اولین نامزد هشتاد ساله برای منصب ریاست جمهوری شود، این امر باعث ضربه خوردن به اعتبار او می شود که گفته بود به منزله «پلی» به نسل آینده است. بسیاری در آن زمان این سخن را به این معنا گرفتند که بایدن در صدد نامزدی برای دور دوم ریاست جمهوری نیست.

هاریس...چهره‌ای مخدوش

کامالا هریس که اولین زن و سیاهپوست آسیایی‌تباری است که به سمت معاون رئیس جمهوری، دست یافته و تاریخ ساز شده، به نظر می‌رسد، جانشین قطعی بایدن باشد، اما اخیراً وجهه‌اش با گزارش‌های مطبوعاتی خدشه‌دار شده و برخی از بروز مشکلات کاری در تیم او و حس سرخوردگی از مشکلات و دشواری‌های کاری‌اش سخن گفته‌اند.

هریس پنج‌شنبه 18 نوامبر، در پاسخ به کانال «ای بی سی» گفت که او و تیمش با هم در حال پیشبرد کارها هستند. او در مورد سوالی پیرامون قصد بایدن برای نامزدی دور دوم ریاست جمهوری، پاسخ داد که «به هیچ وجه» در این مورد با او صحبت نکرده است.
تا حدودی معمول است که معاونان رئیس جمهوری، وظایف دشوار را بر عهده بگیرند، اما هریس، که محبوبیت او به تنها 35.6 درصد از نظرات مثبت کاهش یافته است، وارث منصبی است که عهده‌دار پاسخ به حملات جمهوریخواهان در خصوص حق رای از یک سو و مدیریت بحران مهاجرت در مرز با مکزیک از سوی دیگر است.

هاریس با انتقاد اپوزیسیون روبرو شد که دولت را به ناتوانی در جلوگیری از سرازیر شدن مهاجران از آمریکای لاتین متهم می‌کند. هریس همچنین در توجیه عدم بازدید از مرزها تا اوایل ژوئن با مشکل مواجه شد که سرانجام در 25 ژوئن از آن منطقه بازدید کرد.

رسانه‌های آمریکایی پنج‌شنبه، 18 نوامبر، در مورد استعفای اشلی ایتیان، مدیر ارتباطات تیم هاریس، گزارش دادند که به گفته مقامات کاخ سفید، خروج رسمی او از سمتش، به هدف «یافتن فرصت‌های شغلی دیگر» بوده، اما این ترک منصب، پرسش‌هایی را در مورد روحیه افراد تیم هریس ایجاد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید