هشدار روسیه درباره خطر وقوع جنگ داخلی در افغانستان در سایه ضعف طالبان

نماینده ویژه سازمان ملل: شاخه خراسان گروه «داعش» در تمام ولایت‌های افغانستان حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با تشدید نگرانی‌ها از تهدیدات شاخه خراسان گروه «داعش» در افغانستان، دبیر شورای امنیت ملی روسیه هشدار داده است که اگر گروه طالبان نتواند وضعیت را در افغانستان مدیریت کند، ممکن است جنگ داخلی در این کشور رخ دهد.

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه، در نشست سالانه دبیران شوراهای کشورهای مشترک المنافع در مسکو، با بحرانی خواندن وضعیت در افغانستان هشدار داد، اگر طالبان نتواند وضعیت را به حالت عادی برگرداند و جامعه جهانی بگونه‌ای موثر از این کشور پشتیبانی نتواند، ممکن است وضعیت به‌سوی یک سناریوهای فاجعه‌باری از جمله آن وقوع جنگ داخلی پیش رود.

به گفته او، در صورتی‌که کمک‌های بشردوستانه به شهروندان افغانستان انجام نشود، ممکن است وضعیت کنونی به فقر عمومی و قحطی بیانجامد.

همزمان، دبورا لیونز، نماینده‌ ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان، پنج‌شنبه، 18 نوامبر در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت، گروه «داعش» در تمام ولایت‌های این کشور حضور دارند.

او افزوده گروه طالبان خارج از چارچوب قانون به بازداشت و قتل افراد مظنون به عضویت در گروه «داعش» اقدام می‌کند و این رفتار آن‌ها نگران کننده است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، شاخه خراسان گروه «داعش» تحرکات خویش را در نقاط مختلف بیشتر کرده است و تنها طی یک هفته‌ گذشته دست‌کم چهار انفجار را در کابل انجام داده است.

حدود دو هفته قبل، افسران و کارمندان ریاست عمومی امنیت ملی حکومت پیشین، در نامه‌ای سرگشاده هشدار داده‌اند در صورتی‌که جامعه جهانی به خواست‌ها و تامین حقوق‌بشری سربازان پیشین توجه نکند، برای زنده‌ماندن دست به هرکاری خواهند زد و در چنین شرایطی «خطرات و مسائل غیرقابل پیش‌بینی» رخ خواهد داد.

در این نامه همچنان آمده بود، گروه طالبان نظامیان حکومت پیشین را ردیابی کرده و به‌قتل می‌رساند.

از سویی دیگر، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی» در تلاش است با جذب نیروهای جدید، به مقاومت در برابر طالبان ادامه دهد. همچنان اعضای این جبهه نیز بارها گفته‌اند حملات چریکی خویش را علیه طالبان آغاز خواهند کرد.

همچنان جنگجویان گروه طالبان در نقاط مختلف به شکنجه، قتل و کشتار نظامیان پیشین و اقلیت‌های قومی متهم است.

با توجه به افزایش نرخ فقر و بیکاری در افغانستان و برخورد تبعیض آمیز و انتقام‌جویانه گروه طالبان، بعید نیست که نظامیان پیشین و برخی از شهروندان دیگر برای زنده‌ماندن به «جبهه مقاومت ملی» بپیوندند.

نیکلای پاتروشف، چهار‌شنبه، 10 نوامبر (19 عقرب)، در پایان نشست دهلی نو، به روزنامه‌نگاران گفت اکنون 20 گروه تروریستی در افغانستان فعال‌ هستند و این گروه‌ها تاکنون بیش از 23 هزار نفر را جذب کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم