فرانسه: شورای حکام به ایران «پیام قاطع» بدهد

مقامات غربی نگران هستند که ایران به‌صورت مخفیانه برنامه ساخت تسلیحات هسته‌ای را آغاز کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانسه از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا در نشست آتی خود به ایران «پیام قاطع» بدهد که «باید بدون تأخیر به اجرای تمام تعهدات برجامی خود بازگردد».

آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، پنجشنبه 18 نوامبر 2021، در جریان نشستی مطبوعاتی اعلام کرد: «ایران باید بدون تأخیر به اجرای تمامی تعهدات خود در قبال آژانس بازگردد، همکاری با این سازمان را از سر بگیرد، و مفاد برجام را به طور کامل اجرا کند.»

تنش‌ها میان ایران و قدرت‌های جهانی در ماه‌های اخیر بالا گرفته است، زیرا جمهوری اسلامی فعالیت‌های هسته‌ای خود را تشدید کرده است، و علنا محدودیت‌های تعیین‌شده در سال 2015 را نقض می‌کند. قرار است مذاکرات احیای «برجام» روز 29 نوامبر در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شود.

در همین حال، گزارش شده که ایران تولید قطعات سانتریفیوژ پیشرفته را در تأسیسات اتمی کرج، موسوم به «تسا» از سر گرفته است. «وال‌استریت ژورنال» روز سه‌شنبه نوشت که ایران از اواخر ماه اوت، تولید مقادیر قابل توجهی از قطعات سانتریفیوژ را به صورت تدریجی آغاز کرده است.

یک دیپلمات آشنا به برنامه هسته‌ای ایران گفته که ایران قطعات لازم برای تولید حداقل 170 سانتریفیوژ پیشرفته را تولید کرده است. به گفته وی، تهران سانتریفیوژهای تولید‌شده در کرج را در «تأسیسات زیرزمینی فردو» نصب کرده است.

این فعالیت‌ها نگرانی‌های جدیدی برای بین دیپلمات‌های غربی ایجاد کرده است. به گفته آن‌ها، فعالیت‌های «تسا» به ایران اجازه می‌دهد تا به صورت مخفیانه برنامه ساخت تسلیحات هسته‌ای را آغاز کند.

برنامه تولید سانتریفیوژهای ایران، از موضوعات کلیدی دور جدید مذاکرات وین خواهد بود. دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، امیدوار است که بتواند در دور جدید این مذاکرات که 29 نوامبر آغاز خواهد شد، برجام را احیا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید