آمریکا:‌ تحریم‌های جدید علیه اتباع ایرانی به مذاکرات احیای «برجام» ارتباطی ندارد

وزارت خارجه ایران تحریم شش ایرانی را «ادامه سیاست‌های دونالد ترامپ» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، گفت که موضع آمریکا درباره تحریم‌های ایران تغییری نکرده و این تحریم‌ها به مذاکرات احیای «برجام»‌ ارتباطی ندارد.

ساکی بدون توضیح بیشتر گفت، تحریم‌های جدیدی که اخیرا علیه اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی اعلام شده است، با مذاکرات احیای «برجام» که به‌زودی در وین آغاز می‌شود، ارتباطی ندارد.

از سوی دیگر، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، جمعه 19 نوامبر، اقدام روز گذشته آمریکا در تحریم 6 فرد و یک نهاد ایرانی را ادامه سیاست «فشار حداکثری» دوران دونالد ترامپ دانست و آن را «بی‌اساس» توصیف کرد. او گفت که این نوع «فرافکنی‌ها» از سوی آمریکا «در راستای فریب افکار عمومی این کشور است.»

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، پنج‌شنبه 18 نوامبر اعلام کرد، 6 فرد و یک نهاد ایرانی را به اتهام «توطئه‌چینی و تلاش برای تاثیرگذاری بر روند اجرای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا» تحریم کرد.

هویت این افراد محمدحسین موسی‌کاظمی، سجاد کاشیان، مصطفی سرمدی، مهدی هاشمی طغرالجردی و حسین اکبری نوده و شرکت مورد تحریم «ایمن نت پاسارگاد» اعلام شده است.

در همین حال، وزارت دادگستری آمریکا نیز از اعلام جرم علیه دو نفر از این شش فرد خبر داد و افزود که این دو نفر به نام‌های محمدحسین موسی‌کاظمی، 24 ساله و سجاد کاشیان، 27 ساله متهم هستند که دست‌کم از طریق یک «وب‌سایت انتخاباتی» در ایالات متحده تلاش کردند اطلاعات محرمانه‌ای را در مورد روند رای‌گیری در انتخابات آمریکا به‌دست آورند.

بر اساس گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا کیفرخواست ارائه شده علیه دو متهم، ممکن است وخیم‌تر شود، چرا که وزارت‌ خزانه‌داری تحت برنامه «پاداش برای عدالت» از همه افرادی که از فعالیت‌های این دو آگاهی‌ دارند، درخواست کرده که اطلاعات مطمئن و مهم ارائه دهند و 10 میلیون دلار پاداش دریافت کنند.

پاداش 10 میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات درباره دو فرد ایرانی
پاداش 10 میلیون دلاری آمریکا برای ارائه اطلاعات درباره دو فرد ایرانی

خطیب‌زاده همچنین با رد اظهارات اخیر «آن کلر لژاندر»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: «هر گونه موضعگیری مقام‌ها و نهادهای سیاسی کشورهای مختلف با هدف تاثیرگذاری بر رفتار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خدشه به حیثیت فنی و تخصصی آژانس قلمداد شده و بدون تردید ترفند استفاده ابزاری از ظرفیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بیش از آن که موجب بهرمندی عاملان آن گردد، مشروعیت بین‌المللی اقدام‌های آژانس را زیر سوال می‌برد.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، پنجشنبه 18 نوامبر، در جریان نشستی مطبوعاتی اعلام کرد: «ایران باید بدون تأخیر به اجرای تمامی تعهدات خود در قبال آژانس بازگردد، همکاری با این سازمان را از سر بگیرد و مفاد برجام را به‌طور کامل اجرا کند.»

لژاندر از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا در نشست آتی خود به ایران «پیام قاطع» بدهد که «باید بدون تأخیر به اجرای تمام تعهدات برجامی خود بازگردد».

دور جدید مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای 1+4 قرار است در 29 نوامبر جاری برگزار شود. این مذاکرات در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید