اولین جلسه استیناف اعضای هسته تروریستی ایران در بلژیک آغاز شد

دادستانی بلژیک اعلام کرد که تیم امنیتی ایران در وین کل شبکه جاسوسی جمهوری اسلامی در اروپا را مدیریت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اولین جلسه استیناف اعضای هسته تروریستی ایران، صبح چهارشنبه، 17 نوامبر، در بلژیک آغاز شد.

دادستانی بلژیک در آستانه این جلسه اعلام کرد که تیم امنیتی ایران در وین کل شبکه جاسوسی جمهوری اسلامی در اروپا را مدیریت می‌کند.

این دادگاه در ماه مه گذشته، اسدالله اسدی را به‌دلیل امتناع از درخواست تجدیدنظر درباره حکم صادره علیه خود در پرونده طراحی عملیات تروریستی که کنفرانس «سازمان مجاهدین خلق» در شهر ویلپنت فرانسه را هدف قرار داده بود، به 20 سال زندان محکوم کرد.

از اسناد دادگاه؛ مبالغ ضبط شده در منزل سعدونی و نعامی
از اسناد دادگاه؛ مبالغ ضبط شده در منزل سعدونی و نعامی

اسدی، دیپلمات ایرانی شاغل در اتریش، ژوئن 2018 در حومه پاریس، بازداشت شد. او، ماده‌ای انفجاری به وزن نیم کیلوگرم به نسیمه نعامی و امیر سعدونی اعضای هسته تروریستی خود که ساکن در بلژیک هستند، تحویل داده تا آنها به کمک شخص دیگری همایش سازمان مجاهدین خلق را هدف حمله قرار دهند.

پلیس بلژیک، ژوئن 2018 اعلام کرد که انتقال مواد منفجره به فرانسه برای بمب‌گذاری را خنثی کرده است.

به دنبال بازداشت و محاکمه اسدالله اسدی و دیگر اعضای هسته تروریستی او، پلیس بلژیک با همکاری آلمان و فرانسه، فاش کرد که 4 پایگاه اطلاعاتی وابسته به رژیم ایران که با مدیریت و هدایت اسدی فعالیت می‌کردند را شناسایی کرده است. این پایگاه‌های تروریستی در آلبانی، فرانسه و آلمان قرار دارند.

علاوه بر نسیمه نعامی، امیر سعدونی و مهرداد عارفانی، نام مصطفی رودکی، افسر اطلاعاتی ایران در آلبانی، احمد ظریف در فرانسه و حسین مهدیان‌فرد که برای انجام فعالیت‌های تروریستی در آلمان و دیگر مناطق اروپا سازماندهی شده‌اند، توسط پلیس بلژیک فاش شد.

هسته تروریستی بروکسل

وزارت اطلاعات از طریق اداره اطلاعات اهواز با امیر سعدونی و نسیمه نعامی ارتباط برقرار کرد. سه مامور وزارت اطلاعات به نام‌های جواد، احمدزاده و محمد رابط‌های نعامی و سعدونی از سال 2007 تا 2015 بوده‌اند. این سه نفر از ماموران اداره کل اطلاعات استان خوزستان بوده‌اند.

سعدونی گفته است که از سال 2007 تا 2010 جواد رابط آنها بوده ‌و سپس میان سالهای 2010 تا 2013 احمدزاده مسئول و رابط آنها بوده است. از 2013 تا 2015 هم محمد مسئولیت هدایت آنها را برعهده گرفت.

سعدونی و نعامی به‌رغم داشتن شهروندی و اقامت سیاسی در بلژیک، چندین بار میان سال‌های 2010 و 2013 با پاسپورت ایرانی صادر شده از سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل به ایران سفر کرده‌اند.

یکی از موضوعات بسیار برجسته و قابل توجه در پرونده دادگاه بلژيک استفاده از انگیزه مالی و پرداخت مبالغ بالای پول به نسیمه نعامی و امیر سعدونی برای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات بوده است.

مطابق مكالمات سعدونی در چت با نگار، مامور اطلاعاتی ایران، سعدونی و همسرش قصد خريد يک ويلای بزرگ به قيمت 400 هزار يورو را داشتند كه مبلغ 250 هزار يورو موجودی داشته و 150 هزار يورو باقيمانده را قصد داشتند با استمرار جاسوسی عليه اپوزیسیون جمهوری اسلامی کسب كنند.

بر اساس جمع‌بندی پليس بلژیک از حساب‌های اين زوج، طی سالهای 2012 تا 2018 در مجموع مبلغ 231318.42 یورو به حساب‌های سعدونی(118820) و نعامی(105490) واریز شده كه با درآمدهای آنها مطلقا همخوانی ندارد.

پس از دستگیری، جمعا 73707.03 یورو از حساب‌های آنها و یا وجه نقد از بازرسی خانه بدست آمد.

مطابق اسناد همراه اسدالله اسدی، كه توسط پليس ضبط شد، حقوق هفتگی سعدونی 700 يورو يعنی ماهانه 3 هزار يورو بوده است.

در این پرونده، نسیمه نعامی به عنوان پرستوی اطلاعاتی ایران نفر اصلی طرح انفجار نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس بوده و سعدونی هم بعنوان نفر زیر دست وی عمل می‌کرده است.

سعدونی سال 2003 به خارج آمد و وارد حلقه هوداران سازمان مجاهدین در بلژیک شد. پس از آن وزارت اطلاعات نسیمه نعامی را که افراد مختلف خانواده‌اش با وزارت اطلاعات کار می‌کرده‌اند، آموزش داده و او را سر راه سعدونی قرار داد تا با او ازدواج کند.

سعدونی پس از ازدواج به خارج آمد و طرح «هسته خاموش» خود را تحت کنترل و فرماندهی نسیمه و در ارتباط فعال با افسر رابط وزارت اطلاعات پیش برد تا این که پیش از اقدام به انفجار نشست مجاهدین خلق توسط پلیس بلژیک بازداشت شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید