کمیته مرکزی پزشکان سودان: 14 نفر در تظاهرات روز چهارشنبه کشته شدند

وزیر خارجه آمریکا بر لزوم بازگشت دولت غیرنظامی به قدرت در سودان تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با ادامه بحران در سودان میان نظامیان و غیرنظامیان بر سر اداره کشور در سایه تحولات اخیر و گسترده‌تر شدن دامنه تظاهرات و اعتراض‌ها علیه تصمیمات ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده کل نیروهای مسلح و اعلام شورای حاکمیت جدید در این کشور، تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به بحران نیز همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین گزارشها از این کشور کمیته مرکزی پزشکان سودان اعلام کرد 14 نفر از معترضان در تظاهرات روز چهارشنبه 17 نوامبر، در سودان کشته شدند.

از سویی و در واکنش به تحولات سودان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، بر لزوم بازگشت دولت غیرنظامی به قدرت در سودان تاکید کرد. بلینکن چهارشنبه، در کنفرانسی مطبوعاتی از نایروبی و در آغاز یک تور آفریقایی که شامل 3 کشور می‌شود، اعلام کرد چنانچه دولت «قانونی» و غیرنظامی سودان مجددا روی کار آید این کشور قادر خواهد بود از پشتیبانی کشورهای جهان برخوردار شود.

در رابطه با تحولات جاری سودان خبرنگار «العربیه» چهارشنبه گزارش داد که تظاهرات مردمی در مخالفت با تشکیل شورای جدید حاکمیت به ریاست ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان در خارطوم برگزار شده و نیروهای امنیتی از نقل و انتقال میان خارطوم پایتخت و شهر أم‌درمان جلوگیری کردند.

بر اساس این گزارش، مقامات امنیتی پس از بازکردن جاده میان خارطوم و أم‌درمان به مدت چند ساعت، بار دیگر مانع از حرکت میان این دو شهر شده و پل «نیل سفید» را بستند.

آخرین گزارش‌ها حاکی از قطع تمامی ارتباطات در سطح این کشور است.

محاصره معترضان

به گفته خبرنگار العربیه، نیروهای امنیتی سودان، کاروان‌های معترضان را در چندین منطقه از جمله بحری، خیابان الستین و امبده، محاصره کرده‌ و به شکلی گسترده از گاز اشک آور استفاده می‌کنند. او همچنین تاکید کرد که خدمات تلفنی و اینترنتی در این کشور به طور «عمدی» قطع شده است.

قطع ارتباطات

این در حالی است که شبکه نظارت اینترنت (نت بلوکس) در توییتر تاکید کرد که ارتباطات سیمی و اینترنت زمینی، کاملا متوقف شده است.
این توقف ارتباطات پس از وقفه 23 روزه در ارتباطات تلفن همراه است که هنوز هم ادامه دارد.

شایان ذکر است که تظاهرات امروز، در پاسخ به فراخوان تشکل‌های سیاسی - مدنی، با شعار «تظاهرات میلیونی 17 نوامبر» برای روی کار آوردن حکومت غیرنظامی در سودان برگزار شده است.

هماهنگ کنندگان کمیته‌های مقاومت مدنی ام‌درمان، روز گذشته، حمایت خود را از تظاهرات اعلام کردند، اما خاطر‌نشان ساختند که به برگزاری «تحصن یک روزه» در خیابان اربعین، اکتفا می‌کنند.

این تحرک‌ها و اعتراضات در حالی است که تلاش‌های بین‌المللی برای تشویق به دستیابی به حل و فصلی برای این بحران سیاسی همچنان ادامه دارد.

آزادی حمدوک در آینده‌ای نزدیک

در تحولی جدید جبريل إبراهيم، وزیر دارایی سودان، چهارشنبه، از احتمال آزاد شدن برخی از بازداشت شدگان خبر داد. جبريل إبراهيم در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: «بسیاری از دستگیرشدگان، از جمله عبدالله حمدوک، به زودی آزاد خواهند شد.» او پیش‌بینی کرد که اگر ارتش به‌ وعده‌های خود عمل کند، همه بازداشت‌شدگان سیاسی، در آینده‌ای نزدیک آزاد خواهند شد.

تلاش‌های بین‌المللی

از سوی دیگر در پی ملاقات‌های متعدد مولی وی، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور افریقا از دوشنبه گذشته در خارطوم و ملاقاتش با عبدالله حمدوک نخست وزیر پیشین دولت گذار و عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش، سفارت نروژ امروز اعلام کرد که اندری استاینسن، فرستاده نروژ در امور سودان، برای تشویق طرف‌های درگیر در این کشور به بازگشت به روند گذار دموکراتیک، وارد خارطوم شد.

در همین راستا سفیر نروژ در خارطوم تاکید کرد که گفت‌وگو تنها راه برای برون‌رفت از بحران سودان است. او ضمن اشاره به تلاش‌های گسترده بین‌المللی برای پایان دادن به بحران سودان مشارکت بخش‌های نظامی و غیرنظامی در اداره این کشور را با اهمیت دانست.

این تلاش‌ها پس از 25 اکتبر گذشته (2021) آغاز شد که البرهان، انحلال دولت و شورای حاکمیت و تعلیق عمل به برخی مفاد قانون اساسی را اعلام کرد. در همین اثنا بود که اقدامات گسترده برای بازداشت برخی از رهبران مدنی، وزرا و مقامات در شماری از احزاب و دفترهای هماهنگی، آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید