رایزنی آمریکا و چین درباره هماهنگی در مذاکرات احیای «برجام»

چین می‌گوید از احیای برجام استقبال می‌کند، اما به جای ایران، مسئولیت این کار را بر عهده آمریکا می‌گذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، درباره هماهنگی مواضع دو کشور پیرامون برنامه اتمی ایران پیش از آغاز مجدد مذاکرات احیای «برجام» با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

این مذاکرات قرار است با حضور نمایندگان کشورهای امضاکننده برجام در سال 2015، و حضور غیرمستقیم رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز 29 نوامبر در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سه‌شنبه 16 نوامبر 2021، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در جریان یک نشست مجازی در اندیشکده‌ای در این باره گفت: «دو رئیس جمهور فرصتی پیدا کردند تا درباره اینکه چگونه می‌توانیم دیدگاه‌های خود را در آن نشست هماهنگ کنیم تا 1+5 در برخورد با ایران متحد باشد و تلاش کند راه را برای بازگشت به توافق هموار کند، گفتگو کنند.»

چین می‌گوید از احیای برجام استقبال می‌کند، اما به جای ایران، مسئولیت این کار را بر عهده آمریکا می‌گذارد؛ و واشینگتن را به خاطر خروج از توافق در دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، سرزنش می‌کند؛ و به‌رغم تحریم‌های آمریکا روی صنعت نفت ایران، به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد.

پیشتر، مقامات اسرائیل از تلاش‌های واشینگتن و جامعه جهانی برای احیای برجام به هر قیمتی انتقاد کرده بودند. نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، با خودداری از ملاقات با رابرت مالی، بدون ایجاد جنجال و «درگیر‌ شدن» با دولت آمریکا، نارضایتی کشورش از رویکرد ایالات متحده به مساله ایران را نشان داده بود.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل نیز در دیدار با مالی که برای رایزنی به اسرائیل سفر کرده بود، با تاکید بر مخالفت تل‌آویو با احیای توافق هسته‌ای، گفت که جمهوری اسلامی از روند مذاکرات برای «وقت‌کشی» و پیشبرد برنامه‌ اتمی‌ خود سوءاستفاده می‌کند. در مقابل، مقامات ایرانی احیای برجام را به لغو تمام تحریم‌های آمریکا مشروط کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size