رایزنی آمریکا با متحدان منطقه‌ای پیش از آغاز مذاکرات با ایران در وین

مقامات آمریکایی و اسرائیلی درباره تهدیدهای امنیتی ایران و خاورمیانه، و همچنین پتانسیل منطقه‌ای «پیمان ابراهیم» و لزوم توسعه آن گفت‌وگو کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد در روزهای منتهی به 29 نوامبر، که روز از سر گیری مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» در وین است، با متحدان نزدیک آمریکا در خاورمیانه، یعنی کشورهای عربی و اسرائیل، از نزدیک «مشاوره و هماهنگی» خواهد کرد.

به گزارش «جروزالم پست»، سه‌شنبه 16 نوامبر 2021، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، طی نشستی خبری گفت: «در طول شش دور قبلی مذاکرات غیرمستقیم در وین، ما به طور منظم شرکای خود در منطقه را در جریان جزئیات این مذاکرات قرار دادیم. اینک، در آستانه دور هفتم آن مذاکرات، فرصتی مناسب پیش آمده تا در جریان نقطه‌نظرات یکدیگر قرار بگیریم.»

پرایس مدعی شد که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در طول سفر خود به اسرائیل، با مقامات این کشور «تعاملی عالی» داشته است. نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، ظاهرا در اعتراض به شیوه برخورد دولت بایدن با مساله ایران، از دیدار با مالی خودداری کرده بود.

ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، در این باره به «جروزالم پست» گفت برای دولت بایدن مهم است که قبل از هرگونه مذاکراتی با ایران، با متحدان اصلی خود در منطقه مشورت کند، بنابراین سفر مالی به منطقه امری «مثبت» است.

با این وجود، گلدبرگ افزود: «پرسش اصلی که پیش می‌آید این است که آیا مالی فقط به هوای انجام وظیفهٔ ظاهری به خاورمیانه سفر کرده است، یا رفته تا دغدغه‌های متحدان منطقه‌ای را شنیده و درباره آن کاری بکند؟ تابحال اینطور به نظر می‌رسد که مورد اول صحیح است.»

به گزارش «جروزالم پست»، در همین راستا، آیدان رول، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل، روز سه‌شنبه مهمان وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا بود. این دو در محل وزارت خارجه آمریکا درباره ایران رایزنی کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که دفتر رول پس از آن دیدار صادر کرد، مقامات آمریکایی و اسرائیلی درباره تهدیدهای امنیتی ایران و خاورمیانه، و همچنین پتانسیل منطقه‌ای «پیمان ابراهیم» و لزوم توسعه آن گفتگو کردند. رول از شرمن بابت دوستی و حمایت ایالات متحده تشکر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید