ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا به پایین‌ترین سطح خود در دو دهه گذشته کاهش یافت

بایدن: نمی‌پذیرم که مردم آمریکا پول بیشتری را در ازای بالا رفتن بهای انرژی پرداخت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا ذخایر استراتژیک نفت خود را هفته گذشته، 3.2 میلیون بشکه کاهش داد و به سطح 606.15 میلیون بشکه رساند که پایین‌ترین سطح ذخایر نفتی راهبردی این کشور از سال 2003 تاکنون محسوب می‌شود.

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده گزارش داد که ذخایر بنزین این کشور، هفته گذشته به 212 میلیون بشکه کاهش یافت که پایین‌ترین سطح از نوامبر 2017 است، در حالی که ذخایر میعانات نفتی هفته گذشته به 123.7 میلیون بشکه کاهش یافته که پایین‌ترین سطح از آوریل 2020 است.

قیمت نفت، چهارشنبه 17 نوامبر کاهش یافت و سرمایه گذاران، احتمال بهره‌برداری از ذخایر اضطراری از سوی دولت بایدن، در اقدامی هماهنگ با کشورهایی مانند چین را مطرح ساختند.

بایدن خواستار اقدامات بیشتری برای مهار قیمت انرژی شد

این در حالی است که بنا بر آخرین گزارش‌های رسانه‌های آمریکا، جو بایدن، رئیس جمهوری با اعلام لزوم اجرای اقدامات بیشتر برای مهار افزایش بهای انرژی، عنوان کرد:«من نمی‌پذیرم که مردم آمریکا، پول بیشتری را در ازای بالا رفتن بهای انرژی پرداخت کنند.»

بایدن که این روزها در ارتباط با پرونده‌های گوناگون چون خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، سهل‌انگاری در قبال پرونده هسته‌ای ایران، سیاست عدم‌سخت‌گیری در امور مهاجرتی، برداشتن محدودیت‌های دوران ترامپ و اخیرا افزایش بهای سوخت و انرژی، به شدت هدف انتقادات محافل رسانه‌ای و سیاسیون جناح رقیب جمهوری‌خواه قرار دارد، خواهان تلاش بیشتر برای افشای هر گونه رفتار غیرقانونی از سوی شرکت‌های نفتی و گازی شد.

این گونه جهت‌گیری‌های بایدن از سوی تحلیلگران، به عنوان فرار به جلو تعبیر می‌شود که او از این طریق تلاش می‌کند تا بتواند دست‌کم زمان کافی را برای پیش‌برد نسبتا موفق روند مذاکرات وین یافته و نقطه مثبتی را در پرونده عملکرد دولت خود از زمان ورود به کاخ سفید ثبت کند.

آخرین وضعیت بازارهای نفتی

معاملات آتی نفت برنت در آخرین معاملات با یک دلار کاهش به 81.43 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قراردادهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با یک دلار کاهش به 79.76 دلار در هر بشکه رسید.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، مزایای برداشت نفت از ذخایر استراتژیک را برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین، مطرح کرده است.

ساوت چاینا مورنینگ پست به نقل از یک منبع ناشناس گزارش داد که ایالات متحده در جریان نشست مجازی این هفته با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، احتمال آزادسازی ذخایر چین را مطرح کرده است. به نوشته این روزنامه، پکن پذیرای این درخواست است اما به اقدامات خاصی پایبند نیست.

قیمت نفت خام پس از رسیدن به بالاترین سطح ظرف هفت سال، در ماه گذشته کاهش یافت و معامله‌گران در تلاشند تا مسیر احتمالی بازار تا سال 2022 را مشخص کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی این هفته اعلام کرد در حالی که رشد تقاضا برای نفت همچنان بالا است، وضعیت عرضه در حال بهبود است.

در همین حال، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد که ممکن است به زودی، مازاد بر تولید نفت، هویدا شود زیرا روند بهبودی از بحران کرونا با مشکل مواجه شده است.

پارامتر منفی دیگری که افزایش بهای نفت را دامن زد، افزایش بهای دلار است که هزینه خرید نفت را برای خریداران خارجی گرانتر کرد.

بدین ترتیب شاخص دلار به بالاترین سطح خود در بیش از یک سال گذشته رسید که احتمال اتخاذ سیاست‌های سخت‌گیرانه از سوی بانک مرکزی آمریکا را افزایش می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید