ارمنستان به طور یکجانبه در مرز با جمهوری آذربایجان آتش‌بس اعلام کرد

وزارت دفاع روسیه از توافق طرفین برای برقراری آتش‌بس در مرزهای دو کشور خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارمنستان در پی از سر گیری تنش‌های نظامی در مرز با جمهوری آذربایجان و کشته شدن دست‌کم 15 سرباز ارتش این کشور به طور یک‌جانبه آتش‌بس اعلام کرد.

شعله‌ور شدن مجدد آتش جنگ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان با ابراز نگرانی‌هایی از سوی جامعه بین‌المللی و کشورهای غربی از جمله فرانسه و روسیه و فرخوان‌هایی برای اعلام آتش‌بس میان این دو کشور متخاصم، همراه بوده است.

درگیری‌های نظامی سه‌شنبه میان نیروهای ایروان و باکو که در نزدیکی منطقه ناگورنو قره‌باغ رخ داده منجر به خسارت‌های جانی و عقب‌نشینی نیروهای ارمنی از مواضع‌شان شد.

همزمان با ادامه درگیری‌ها نگرانی‌ها درباره احتمال گسترش دامنه تنش‌های نظامی نظیر آن‌چه در جنگ خونین سال گذشته میان دو کشور رخ داد نیز تشدید شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرد که وزارت دفاع ارمنستان سه‌شنبه 16 نوامبر، در بیانیه‌ای اعلام کرده که «حمله نیروهای جمهوری آذربایجان به مواضع نیروهای ارمنستان، منجر به کشته و زخمی شدن شماری از نفرات ارمنی شد» و ایروان کنترل دو «موضع نظامی» را نیز از دست داد.

در بیانیه وزارت دفاع ارمنستان با اعلام وارد آوردن «خسارت‌های سنگین» به نیروهای جمهوری آذربایجان، آمده است: «نبردها ادامه دارد و از شدت آن کاسته نشده است.»

در همین راستا، شورای امنیت ارمنستان در بیانیه‌ای تاکید کرد که جمهوری آذربایجان از آتش توپخانه در نبردهای جاری علیه نیروهای ارمنستان استفاده می‌کند.

این شورا در بخشی از همین بیانیه از روسیه خواست در پی از سر گرفته شدن نبردها با جمهوری آذربایجان، برای حمایت از خاک ارمنستان وارد عمل شود.

واکنش روسیه و فرانسه

این در حالی است که بر اساس آخرین گزارش‌ها، روسیه از ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواست تا نبردها را متوقف سازند.
از سوی دیگر فرانسه در تازه‌ترین موضع خود، نسبت به از سرگرفته شدن نبرد میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ابراز نگرانی کرد.

جمهوری آذربایجان از طرفی اعلام کرد که سربازان ارمنی از ترس جان، مواضع خود را ترک می‌کنند.

وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سربازان آذربایجان، ضد حمله نیروهای ارمنی را دفع کردند و سربازان ارمنی با ترس و وحشت، مواضع خود را ترک می‌کنند.»

شایان ذکر است که در هفته‌های گذشته، تنش‌ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان به‌ شکلی مداوم، افزایش یافت و طرفین از روز یکشنبه گذشته، متقابلا یکدیگر را به تیراندازی در مرزها متهم کردند.

این تنش‌ها در حالی است که توافقنامه آتش‌بس و استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه، پس از درگیری‌های سال 2020، امضا شده بود.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان در پاییز سال گذشته بر سر حاکمیت منطقه ناگورنو قره‌باغ جنگ کوتاهی داشتند که بیش از 6500 کشته برجای گذاشت. ریشه‌های این جنگ به اولین درگیری‌های خونین میان دو کشور در دهه 90 قرن گذشته باز می‌گردد زمانی که دو کشور تازه در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، استقلال یافته بودند.

با برتری نیروهای جمهوری آذربایجان در جنگ سال گذشته، شکست سنگینی بر ارمنستان تحمیل شد و این کشور مجبور شد مناطق وسیعی از این منطقه مورد منازعه را واگذار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید