آژانس: ایران به سطح لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک شده است

گزارش فصلی آژانس: کل ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به حدود 2490 کیلوگرم رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش فصلی خود اعلام کرد که ایران به نقض مفاد توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد و ذخایر اورانیوم با درجه خلوص بالای خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

در این گزارش که چهارشنبه، 17 نوامبر، منتشر شد، گفته شده است که کل ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به حدود 2490 کیلوگرم رسیده و این کشور با نقض مستمر تعهدات هسته‌ای خود به میزان مواد مورد نیاز برای ساخت سلاح اتمی نزدیک‌ شده است.

در این گزارش که در آستانه سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران منتشر شده به محدودیت‌ها و مزاحمت‌های ایجاد شده برای بازرسان بین‌المللی و ممانعت از ورود آنها برای بازرسی‌ از تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده ایران، اشاره شده است.

این گزارش همچنین به نگرانی‌های مدیرکل آژانس پرداخته است که قرار است دوشنبه هفته آینده در سفری به تهران با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کند.

از طرفی و در آستانه آغاز دور جدید مذاکرات بین ایران و قدرت‌های جهانی در وین، روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی نوشته است که تهران تولید قطعات سانتریفیوژ پیشرفته را در تاسیسات اتمی کرج، موسوم به «تسا» از سر گرفته است.

این روزنامه به نقل از «دیپلمات‌هایی که با فعالیت‌های هسته‌ای ایران آشنا هستند»، در گزارشی نوشت که ایران از اواخر ماه اوت، تولید مقادیر قابل توجهی از قطعات سانتریفیوژ را به صورت تدریجی آغاز کرده است. به گفته یکی از این دیپلمات‌ها، تهران قطعات لازم برای تولید حداقل 170 سانتریفیوژ پیشرفته را تولید کرده است.

از سویی و درباره انگیزه ایران بجهت ادامه فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و عزم آن برای دست‌یابی به سطحی از بازدارندگی تا زمان آغاز مذاکرات وین در 29 نوامبر، حمید عنایت، تحلیلگر سیاسی، در مقاله‌ای برای وبگاه «اوراسیا ریویو» نوشته با وجودی که تلاش‌های حکومت ایران برای تولید سلاح هسته‌ای هزینه‌های سنگینی بر مردم این کشور وارد آورده و ایران را در انزوای جهانی قرار داده، جمهوری اسلامی مصمم به دستیابی به سلاح هسته‌ای است، چرا که آن را «ضامن بقا»ی خود می‌داند.

به گفته این تحلیلگر، پس از خاتمه جنگ ایران و عراق، این نظریه در تهران قوت گرفت، که قدرت جهانی لزوما در گروی اقتصاد پویا، نهادهای دموکراتیک، و ارتش کلاسیک قوی نیست، بلکه باید ابرقدرت‌ها را از طریق «جنگ‌های نامتقارن» به چالش کشید. این نظریه، پایه و اساس علاقه شدید حکومت ایران به دستیابی به سلاح هسته‌ای و توسعه‌طلبی در خاورمیانه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید