نشست مجازی روسای جمهوری چین و آمریکا با هدف کاهش تنش‌ها

رئیس‌جمهوری چین از آمادگی پکن برای همکاری با واشینگتن خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رییس‌جمهوی آمریکا و شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین، با هدف کاهش تنش‌ها بین دو ابرقدرت، روز دوشنبه‌ از طریق ویدیو کنفرانس با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

بایدن در این نشست به همتای چینی خود گفت که ما به‌عنوان رهبران آمریکا و چین باید اطمینان حاصل کنیم که «رقابت دو کشور به سوی درگیری نمی‌رود.»

جین‌پینگ نیز به نوبه خود خواستار بهبود «ارتباطات» پکن و واشینگتن شد.

او بایدن را «دوست قدیمی» خود خواند و از اینکه پس از دو مکالمه تلفنی اخیر از طریق تماس ویدیویی صحبت می‌کنند، ابراز خوشحالی کرد.

رییس‌جمهوری چین خطاب به بایدن گفت: «من آماده همکاری با شما هستم».

واشینگتن و پکن هر دو تاکید کردند که نباید به نتایج فوری این نشست امیدوار بود.

در همین راستا، کاخ سفید اعلام کرد که انتظار نمی‌رود، این نشست به «نتایج ملموس» منجر شود.

از سوی دیگر، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفت: «در شرایطی که روابط میان دو قدرت بزرگ از مرحله حساسی عبور می‌کند، روسای جمهوری دو کشور درباره روابط دوجانبه خود تبادل نظر روشن، صریح، عمیق و کامل خواهند داشت».

او افزود که پکن مایل است با واشینگتن برای «بازگرداندن روابط چین و ایالات متحده در مسیر درست برای توسعه‌ای سالم و باثبات، همکاری کند.»

گفتنی است که بایدن همواره از تمایل خود برای ملاقات حضوری با همتای چینی خود سخن گفته، اما عین حال بارها در نشست‌های بین المللی، از شی جین‌پینگ انتقاد کرده است.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که روابط دو کشور همچنان بسیار پرتنش است، اگرچه لحن آمریکایی‌ها با روی کار آمدن بایدن در مقایسه با اقدامات دوران دونالد ترامپ کمی تغییر کرده است، اما درگیری‌ها و مناقشه دو کشور درباره پرونده‌های مانند موضوع اختلاف بر سر تایوان، مبادلات تجاری و مسئله نقض حقوق بشر در چین فروکش نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید