کنگره آمریکا به‌ دنبال بازگرداندن حوثی‌ها به فهرست سازمان‌های تروریستی

خارج کردن حوثی‌ها از فهرست تروریسم این پیام را به حامیان آنها در تهران فرستاده که حملات تروریستی آنها پاسخ سختی از آمریکا نخواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از حمله شبه‌نظامیان حوثی به سفارت آمریکا در یمن، و سرقت تجهیزات و ربودن برخی کارمندان محلی سفارت در صنعا، قانونگذاران جمهوری‌خواه کنگره و سنای ایالات متحده قصد دارند ضمن تحریم حوثی‌ها، آنها را دوباره در فهرست سازمان‌های تروریستی بین‌المللی قرار دهند.

به گزارش وبگاه «واشینگتن فری‌بیکن»، دوشنبه، 15 نوامبر 2021، اندرو کلاید، نماینده ایالت جورجیا در مجلس نمایندگان، طرحی برای معرفی مجدد حوثی‌ها به‌عنوان یک «سازمان تروریستی بین‌المللی» معرفی کرد.

از طرف دیگر، تد کروز، سناتور ایالت تگزاس، نیز شامگاه جمعه طرحی برای تحریم حوثی‌ها به دفاتر دیگر سناتورها فرستاد، و روز دوشنبه در صحن سنا از لزوم گنجاندن تحریم‌های جدید در اصلاحیه قانون مجوز دفاع ملی دفاع کرد. قرار است سنا در هفته جاری به مساله تحریم حوثی‌ها بپردازد.

شبه‌نظامیان حوثی‌ که شش سال است جنگ خونینی در یمن علیه دولت قانونی این کشور به راه انداخته‌اند، در اواخر دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در ژانویه امسال به فهرست سازمان‌های تروریستی بین‌المللی افزوده شدند.

با این وجود، جو بایدن، خلف ترامپ، بلافاصله پس از رئیس‌جمهور شدن، با این ادعا که تحریم‌های تروریستی علیه حوثی‌ها مانع «کمک‌رسانی بشردوستانه» به مردم یمن است، در ماه فوریه شبه‌نظامیان حوثی را از فهرست تروریسم خارج کرد.

تصمیم بایدن برای لغو تحریم‌ها و خارج کردن حوثی‌ها از لیست تروریسم به‌عنوان بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر دولت وی برای بازگشایی مسیر دیپلماسی با ایران به منظور احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام»، و همچنین تشویق شبه‌نظامیان حوثی برای ورود به روند مذاکرات صلح با هدف پایان دادن به جنگ داخلی یمن تلقی شد.

به گفته وبگاه «واشینگتن فری‌بیکن»، قانونگذاران جمهوری‌خواه بر این باورند که تصمیم دولت بایدن برای خارج کردن حوثی‌ها از فهرست تروریسم باعث جسارت آنها شده است، و این پیام را به حامیان آنها در تهران فرستاده که افزایش حملات تروریستی آنها پاسخ سختی از سوی دولت ایالات متحده دریافت نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید