پرواز «خطرناک» بالگرد ایرانی از کنار رزم‌ناو آمریکایی

برخی از تحلیلگران نگران این هستند که این زنجیرهٔ حوادث ممکن است باعث آغاز جنگ میان آمریکا و ایران بشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک بالگرد نظامی ایرانی در روز 12 نوامبر به شیوه‌ای «خطرناک» و در حرکتی تحریک‌آمیز به یک کشتی جنگی آمریکایی در دریای عمان نزدیک شد و از فاصله حدود 23 متری کنار عرشه این رزمناو عبور کرد.

به گزارش روزنامه «اکسپرس»، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، شامگاه دوشنبه 15 نوامبر 2021 در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «می‌توانم برای شما فاش کنم که یک بالگرد ایرانی به رزم‌ناو «یو.اس.اس اسکس» در خلیج عمان نزدیک شد، و به شیوه‌ای ناامن و غیرحرفه‌ای رفتار کرد، و از فاصله تقریباً 25 یاردی سمت چپ عرشه کشتی گذشت.»

ویدیویی که در برخی شبکه‌های اجتماعی از این واقعه منتشر شده نشان می‌دهد که یک بالگرد «سی کینگ» ایرانی در ارتفاعی بسیار پایین از فاصله چند متری رزم‌ناو آمریکایی اسکس عبور می‌کند.

مقامات ایران در اوایل ماه جاری ادعا کردند که نیروی دریایی آمریکا تلاش کرده یک نفتکش حامل ایران را در دریای عمان برباید. مقامات وزارت دفاع آمریکا بعدا این ادعا را «دروغ» خواندند، و تاکید کردند که سپاه پاسداران ایران قصد ایجاد «آشوب و تبلیغ» دارد.

تنش نظامی میان تهران و واشینگتن سال گذشته به نقطه اوج خود رسید. ارتش آمریکا قاسم سلیمانی، فرمانده «نیروی قدس» سپاه پاسداران ایران، و ابومهدی المهندس، از فرماندهان حشد الشعبی را در 2 ژانویه 2020 در نزدیکی فرودگاه بغداد مورد حمله پهپادی قرار داد و ترور کرد.

به تلافی این عمل، سپاه شش روز بعد با موشک‌های بالستیک پایگاه «عین‌الاسد» در غرب عراق، که صدها نیروی آمریکایی در آن مستقر بودند، را هدف قرار داد. برخی از تحلیلگران نگران بودند که این زنجیرهٔ حوادث ممکن است باعث آغاز جنگ میان آمریکا و ایران بشود.

با این وجود، به گفته برخی منابع، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به منظور خودداری از برخورد نظامی با حکومت ایران، تلاش کرد حمله موشکی سپاه پاسداران به عین‌الاسد را «کم‌اهمیت» جلوه بدهد.

ترامپ خود بلافاصله پس از حمله، در جریان یک کنفرانس خبری، درباره آسیب‌دیدگان این حادثه گفت: «من آنها را در قیاس با جراحات دیگری که دیده‌ام، جدی نمی‌دانم. نه، به نظرم آسیب جدی در کار نبوده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم