کلمبیا حزب‌الله را به برنامه‌ریزی برای اعمال «جنایتکارانه» در خاک خود متهم کرد

وزیر دفاع کلمبیا همکاری ونزوئلا با حزب‌الله لبنان و دیگر شبکه‌های قاچاق مواد مخدر و گروههای تروریستی را تهدیدی برای امنیت ملی کشورش دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت کلمبیا، حزب‌الله لبنان را به برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های «جنایتکارانه» در خاک خود متهم کرد.

دیگو مولانو، وزیر دفاع کلمبیا، یکشنبه، 14 نوامبر در مصاحبه با روزنامه محلی «ال تیمپو»، گفت: «دو ماه گذشته مجبور شدیم تا دو مجرم وابسته به حزب‌الله را بازداشت و از کشور اخراج کنیم. این دو نفر قصد انجام عملی مجرمانه در کلمبیا را داشتند.»

او تاکید کرد که تمام فعالیت‌های گروه حزب‌الله در خاک‌ کلمبیا رصد می‌شود.

وزیر دفاع کلمبیا جزییات بیشتری درباره این عملیات ارائه نکرد، اما این روزنامه به نقل از منابعی در سرویس‌های اطلاعاتی نظامی این کشور گزارش داد که احتمالا حزب‌الله تلاش کرده است تحرکات دیپلمات‌ها و بازرگانان آمریکایی و اسرائیلی را در کلمبیا، ردیابی و شناسایی کند.

مولانو افزود: «خطری بزرگ از جانب حزب‌الله در ونزوئلا وجود دارد. روابط این حزب با باندهای قاچاق مواد مخدر و ارتباط آن با گروه‌های تروریستی در ونزوئلا، می‌تواند برای امنیت ملی ما خطر ایجاد کند».

دولت کلمبیا همواره همسایه خود ونزوئلا را به پناه دادن و حمایت از گروه‌های مسلح ضد «بوگوتا» متهم می‌کند.

روابط کلمبیا و ونزوئلا بسیار پرتنش است، به‌طوری که مرز مشترک آنها از سال 2015 تاکنون تقریباً به‌طور کامل بسته شده است.

دیگو مولانو، هفته گذشته نیز که ایوان دوک، رئیس جمهوری کلمبیا را در سفر رسمی به اسرائیل همراهی می‌کرد، گفته بود، ایران و حزب‌الله دشمنان مشترک دو کشور اسرائیل و کلمبیا هستند.

او گفت که آنها علیه اسرائیل فعالیت می‌کنند و از رژیم ونزوئلا حمایت می‌کنند.

اظهارات وزیر دفاع کلمبیا علیه ایران واکنش تهران را برانگیخت به‌طوری که محمدعلی ضیایی، سفیر ایران در کلمبیا در بیانیه‌ای گفت: «ایران و کلمبیا کشورهای دوست هستند و روابط تاریخی دارند. از بین بردن این رابطه به نفع مردم نیست».

به‌دنبال واکنش ایران وزیر دفاع کلمبیا روز یکشنبه اظهارات خود را درباره ایران پس گرفت و تاکید کرد که این اظهارات در یک بیانیه عجولانه بیان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید