مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «به زودی» به تهران سفر می‌کند

رافائل گروسی پیشتر گفته بود که تلاش او برای ارتباط با مقامات دولت جدید ایران با شکست مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی «به‌ زودی» به تهران سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» خطیب‌زاده، دوشنبه 15 نوامبر، در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه اعلام کرد که تهران از گروسی برای سفر به این کشور دعوت کرده است و مقامات ایران منتظر پاسخ او به تاریخ مشخص‌شده این سفر هستند.

او در مورد تاریخ پیشنهادی تهران به جزئیاتی اشاره نکرد اما به گفته سخنگوی وزارت خارجه این سفر «به‌زودی» انجام خواهد شد.

خطیب‌زاده در بخش دیگری از این نشست مطبوعاتی، اظهارات گروسی مبنی بر عدم ارتباط موثر بین ایران و آژانس را «حیرت‌انگیر» خواند و گفت، در صحت ارتباط این گفته با مدیرکل آژانس تردید دارد.

او همچنین ادعا کرد که گروسی «مراودات نزدیکی» با مقامات ایرانی در سازمان انرژی اتمی و نمایندگی ایران در وین دارد.

رافائل گروسی، جمعه 12 نوامبر، در جمع خبرنگاران گفته بود: «من هیچ تماسی با دولت جدید ایران که بیش از 5 ماه از تشکیل آن می‌گذرد، نداشتم.»

به گفته گروسی او به جز «گفت‌وگوهای فنی» با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به طرز «شگفت‌انگیزی» با مقامات دولتی ایران ارتباطی نداشته است.

گروسی به خبرنگاران گفت:« من این را به‌صورت عمومی و روشن می‌گویم زیرا به مقامات ایرانی نیز گفته‌ام.»

از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه، 15 نوامبر، از گفت‌وگوی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور و ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی او درباره تلاش‌ها برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز چند روز پیش، از آمادگی کشورش برای دستیابی به «تفاهم خوب» در مذاکرات با هدف احیای توافق هسته‌ای خبر داد.

او گفت که بازگشت طرف‌های توافق هسته‌ای به تعهدات خود یک «اصل مهم و اساسی» است.

ایران و کشورهای 1+4 در حال آمادگی برای شرکت در دور جدید مذاکرات وین هستند. این مذاکرات که کمتر از دو هفته دیگر برگزار خواهد شد، در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران متوقف شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید