بلینکن و لودریان درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌گو کردند

وزیران خارجه آمریکا و فرانسه نسبت به فعالیت‌های نظامی روسیه در نزدیکی اوکراین ابراز نگرانی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه، 15 نوامبر، از گفت‌وگوی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور و ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی او درباره تلاش‌ها برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و فرانسه درباره نحوه مقابله با برنامه هسته‌ای ایران درحالی صورت می‌گیرد که تهران بار دیگر بر پایبندی به شروط قبلی خود برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای تاکید کرده و خواستار لغو همه جانبه تحریم‌های آمریکا و اعطای ضمانت‌هایی مبنی بر عدم خروج دوباره واشینگتن از توافق هسته‌ای در آینده شده است.

گفتنی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز چند روز پیش، از آمادگی کشورش برای دستیابی به «تفاهم خوب» در مذاکرات با هدف احیای توافق هسته‌ای خبر داد.

او گفت که بازگشت طرف‌های توافق هسته‌ای به تعهدات خود یک «اصل مهم و اساسی» است.

مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای غربی قرار است در 29 نوامبر از سر گرفته شود.

نگرانی ار فعالیت نظامی روسیه در اوکراین

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد، بلینکن، با لودریان، درباره گزارش‌های مربوط به آنچه که فعالیت‌های نظامی «نگران کننده» روسیه در داخل و نزدیک اوکراین خوانده شد، گفت‌وگو کرده است.

نگرانی کشورهای غربی از فعالیت نظامی روسیه در اوکراین پس از آن افزایش یافت که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین از حضور بیش از 100 هزار سرباز روسی در نزدیکی مرز کشورش خبر داده و کشورهای غربی را از تحرکات نیروهای روسیه در نزدیکی کشورش مطلع کرد.

مقامات آمریکایی ضمن هشدار نسبت به افزایش نیروهای روسیه در مرز اوکراین، به همتایان اروپایی خود گفته‌اند که کرملین ممکن است در آستانه حمله‌ نظامی جدیدی به خاک اوکراین باشد.

به گزارش وبسایت آمریکایی «پولیتکو»، یک مقام ارشد امنیت ملی آمریکا گفته است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ممکن است برای مداخله در امور کشور بلاروس، که متحد مسکو است، تلاش کند و نیروی نظامی خود را در امتداد مرزهای غربی بلاروس که در حاضر با همسایگان اروپایی خود درگیر است، اعزام کند.

دو مقام آمریکایی به «پولیتکو» گفته‌اند که نگرانی فزاینده آمریکا از آن جهت است که تلاش‌های جو بایدن، برای رسیدن به نوعی تعادل با ولادیمیر پوتین نتیجه‌ای نداده و در حال کاهش است.

در همین حال، خبرگزاری «بلومبرگ» گزارش داد که ایالات متحده درباره نگرانی از احتمال حمله مسلحانه روسیه به اوکراین، با کشورهای اروپایی در حال رایزنی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید