آمریکا درباره فشارهای اقتصادی و نظامی چین به تایوان هشدار داد

وزیر خارجه چین به بلینکن: واشینگتن باید ارسال «سیگنال‌های اشتباه» درباره وضعیت تایوان را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، یکشنبه، 14 نوامبر، در بیانیه‌ای، درباره فشارهای اقتصادی و نظامی چین به تایوان هشدار داد.

این هشدار ساعاتی قبل از نشست مجازی بین جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین که قرار است روز دوشنبه برگزار شود، داده شد.

بر اساس این بیانیه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور، در تماسی با همتای چینی خود وانگ یی، «از ادامه فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی جمهوری خلق چین علیه تایوان ابراز نگرانی کرد».

قرار است، بایدن و پینگ روز دوشنبه، دیداری ویدئویی برگزار کنند. این سومین دیداری است که تاکنون میان سران دو کشور قدرتمند نظامی و اقتصادی برگزار می‌شود.

ایالات متحد آمریکا و چین درباره شماری از مسائل مهم از جمله مسئله تایوان اختلاف شدید دارند و گفت‌وگوی بلینکن و وانگ با هدف آماده‌سازی برای نشست میان دو رئیس‌جمهوری آمریکا و چین انجام شده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، بلینکن از پکن خواست تا برای شرکت در گفت‌وگوی «معنادار» برای حل و فصل اختلافات خود با تایپه به‌طور مسالمت‌آمیز و مطابق با خواسته‌ها و منافع مردم تایوان گام بردارد.

از سوی دیگر وزارت خارجه چین گفت وانگ یی، به همتای آمریکایی خود گفته است که واشینگتن باید ارسال «سیگنال‌های اشتباه» درباره وضعیت تایوان را متوقف کند».

روابط بین دو کشور دارای اقتصاد بزرگ جهان در هفته‌های اخیر و به دلیل پرونده‌های متعدد، از تجارت تا حقوق بشر و جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای چین، بدتر شده است. این اختلافات باعث شد که بایدن بار دیگر ائتلاف‌های منطقه‌ای واشینگتن در آسیا را تقویت کند.

دیپلمات‌های آمریکایی هشدارها را دو برابر کرده و بر اراده ایالات متحده برای جلوگیری از هرگونه مداخله نظامی چین در تایوان تأکید کردند.

هفته گذشته بایدن، در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی.ان.ان» بر آمادگی کشورش برای دفاع نظامی از تایوان در صورت حمله چین تاکید کرد.

بایدن گفت که کشورش برای دفاع از تایوان «متعهد» است.

گفتنی است که آمریکا در زمینه تقویت دفاعی تایوان به مقامات این کشور کمک کرده و با مجوز کنگره به تایپه سلاح و تسلیحات نظامی می‌فروشد.

جو بایدن در تابستان گذشته نیز در مصاحبه با شبکه خبری «ای.بی.سی» از تعهد کشورش بر دفاع از متحدان ناتو از کانادا و اروپا تا ژاپن و کره جنوبی و تایوان سخن گفته بود. این در حالی است که چین، تایوان را بخشی از سرزمین خود می‌داند.

در میان این فضای تنش، مذاکرات روز دوشنبه به‌عنوان واکنشی در راستای تمایل واشینگتن برای باز نگه داشتن «کانال‌های ارتباطی» با چین برای حل مشکلات تلقی می‌شود.

بلینکن روز جمعه نیز گفته بود: «روابط ما با چین یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین روابط به شمار می‌رود».

او افزود: «روابط ما با چین ابعاد مختلفی دارد که شامل، همکاری، رقابت و تقابل و ما روی این سه جنبه به‌طور همزمان کار خواهیم کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید