پوتین: رزمایش‌های آمریکا و ناتو در دریای سیاه چالشی خطرساز است

الکساندر لوکاشنکو: می‌خواهیم به سامانه موشکی بالستیک اسکندر روسیه که دارای قابلیت هسته‌ای است مجهز شویم و آن را در جنوب و غرب کشورمان مستقر کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه تیرگی روابط روسیه با ناتو، مسکو تاکید کرد که رزمایش‌های نظامی واشنگتن و ناتو در دریای سیاه، خطرناک است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فدراتیو روسیه، شنبه، 13 نوامبر، گفت که این مانورها، بیانگر «چالشی خطرساز» است.

پوتین همچنین در بیانیه‌هایی که امروز در وب‌سایت کرملین منتشر شد، تاکید کرد که کشورش، هیچ ارتباطی با بحران پناهجویان در مرز بلاروس و لهستان ندارد.

استقرار سامانه موشکی بالستیک روسیه در بلاروس

این در حالی است که با بالا گرفتن تنش‌ها و تشدید بحران مهاجران غیرقانونی در مرزهای بلاروس و لهستان و اتحادیه اروپا، از طرفی و تحرکات نظامی غرب در دریای سیاه و استقرار نیروهای نظامی روسیه در مرز با اوکراین از طرف دیگر، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس گفت می‌خواهد به سامانه موشکی بالستیک اسکندر روسیه که دارای قابلیت هسته‌ای است، دست یابد تا آن را در جنوب و غرب این کشور مستقر کند.

کشور لهستان هم در تلاش است تا برای ممانعت از ورود مهاجران غیرقانونی دیواری به طول 180 کیلومتر را در مرز با بلاروس احداث کند.

«اقدامات تحریک‌آمیز»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین جمعه، 12 نوامبر، کشورهای عضو ناتو را به تشدید «اقدامات تحریک آمیز» متهم کرد. او گفت:« ما سرگرم امور خود هستیم ولی در صورت لزوم و انجام اقدامات تحریک‌آمیز از سوی دشمنان در نزدیکی مرزهایمان، برای تامین امنیت خود اقدام خواهیم کرد.»

وزارت دفاع روسیه نیز فعالیت نظامی آمریکا در منطقه دریای سیاه را تهاجمی توصیف کرد و آن را تهدیدی علیه ثبات منطقه‌ای و استراتژیک دانست.

وزارت دفاع روسیه تصریح کرد که طی بیست و چهار ساعت گذشته، شش پرواز شناسایی هواپیماهای ناتو را بر فراز دریای سیاه رصد کرده است.

شایان ذکر است که این رزمایش‌ها در حالی اجرا می‌شود که تنش میان کشورهای عضو ناتو و روسیه تشدید شده است.

بحران اخیر مهاجران در مرز بلاروس باعث وخیم‌تر شدن اوضاع شد و اتحادیه اروپا، مسکو را به دست داشتن در آن و تشویق الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس به باز کردن مرزها به روی پناهجویان متهم کرد. این پناهجویان عمدتاً از کشورهای خاورمیانه به سمت لهستان، در حرکت هستند تا بتوانند راهی دیگر کشورهای اروپایی شوند.

دولت بریتانیا روز گذشته اعلام کرد که نیروهایی را برای کمک به لهستان جهت مهار بحران پناهجویان در مرز با بلاروس اعزام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید