فرانسه ادعای یک مامور اطلاعات ایران مبنی بر تبادل روح‌الله زم را به شدت تکذیب کرد

پاریس پیشتر اعدام روح‌الله زم توسط جمهوری اسلامی را به‌شدت محکوم کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع دیپلماتیک فرانسه ادعای یک مامور سابق اطلاعات ایران مبنی بر تبادل روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی را به شدت تکذیب کرد و آن را « اتهامات کاملا بی‌پایه» توصیف کرد.

بر اساس گزارش «بی‌بی‌‌سی فارسی»، این منبع دیپلماتیک که نخواست نامش منتشر شود، روز شنبه 13 نوامبر 2021، ضمن رد ادعاهای اکبر خوش‌کوشک، مامور سابق وزارت اطلاعات ایران درخصوص نقش فرانسه در دستگیری زم گفت کشورش «با شدیدترین لحن، ربودن روح‌الله زم و اعدام او را محکوم کرده است.»

بر اساس ادعای خوش‌کوشک، یک مامور سازمان امنیت فرانسه به صورت مخفیانه در بین نیروهای داعش فعالیت می‌کرد اما توسط نیروهای وابسته به ایران در سوریه بازداشت شد. پاریس نیز برای آزادی این مامور، با تهران تماس گرفت و زم را با او مبادله کرد.

اکبر خو‌ش‌کوشک متهم به مشارکت در قتل‌های چهره‌های سیاسی، روشنفکران و فعالان ایرانی است.

روح‌الله زم، خبرنگار و فعال سیاسی، از مخالفان نظام ایران و مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» در 12 دسامبر 2020 پس از یک سال از ربایش او توسط دستگاه اطلاعاتی ایران در تهران اعدام شد.

او از طریق یک پرستوی اطلاعاتی ایران برای ملاقاتی دروغین با دفتر آیت‌الله علی سیستانی در نجف به عراق دعوت شد.

اعدام زم با موجی از محکومیت‌های بین‌المللی و انتقاد از رژیم ایران مواجه شد و سازمان‌های بین‌المللی، جمهوری اسلامی را به تصفیه فیزیکی عناصر اپوزسیون مقیم خارج کشور و آدم‌ربایی به شیوه‌های مختلف متهم کردند.

در همین رابطه حبیب فرج‌الله چعب، رهبر گروه «النضال» از گروه‌های اپوزیسیون عرب اهوازی در سپتامبر 2020 توسط یک باند قاچاق انسان طی سفری كه از سوئد به ترکیه داشت در استانبول ربوده و به دستگاه‌های اطلاعاتی ایران تحویل داده شد.

جمشید شارمهد، مسئول گروه «تندر» هم در یکی از کشورهای اطراف ایران ربوده شد و خبر انتقال او به ایران در اوت 2020 منتشر شد.

بسیاری از فعالان مخالف جمهوری اسلامی معتقدند اظهارات خوش‌کوشک «ساختگی» و یک ترفند اطلاعاتی جدید به هدف گمراه کردن افکار عمومی است و هدف نفی مساله ربودن مخالفان ونیز ترساندن گروه‌های اپوزسیون خارج از کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size