خشم همسر نازنین زاغری از «وعده‌درمانی» مقامات بریتانیایی

رتکلیف می‌گوید بدنش دیگر کشش ندارد و ممکن است اعتصاب غذا را به پایان برساند، اما به احتمال زیاد به تحصن خود ادامه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند دوتابعیتی بریتانیایی-ایرانی که چندین سال است به اتهام «جاسوسی» در زندان‌های ایران به‌سر می‌برد، گفت که پس از دیدار اخیرش با مقامات بریتانیایی احساس «خشم و سرخوردگی» می‌کند.

به گزارش روزنامه «ایندیپندنت»، جمعه 12 نوامبر 2021، رتکلیف پس از گفتگوی روز پنج‌شنبه خود با جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، به منظور تامین آزادی همسرش نازنین، گفت که احساس می‌کند «مدام در حال درجا زدن است.»

رتکلیف گفت، مقامات مدام اصرار داشتند که پرونده نازنین را «بسیار جدی» با همتایان ایرانی خود مطرح کرده‌اند، اما او فکر می‌کند که این‌ها همه «وعده‌های توخالی» است. او افزود که جلسه را با «خشم» و «سرخوردگی» ترک کرد، و به نظرش حرف‌های کلورلی فقط «وعده‌درمانی»ست.

نازنین زاغری
نازنین زاغری

رتکلیف، که برای جلب توجه جهان به گرفتاری همسرش، از 24 اکتبر جلوی وزارت خارجه بریتانیا تحصن و اعتصاب غذا کرده است، به «ایندیپندنت» گفت که دولت بریتانیا «به رژیم ایران اجازه می‌دهد آدم‌ها را گروگان بگیرد و از آنها سوء استفاده کند».

این دومین مرتبه است که رتکلیف اعتصاب غذا می‌کند. او بار اول در سال 2018 اعتصاب کرده بود. اعتصاب دوم وی پس از رد درخواست تجدیدنظر همسرش در ایران آغاز شد. او می‌گوید بدنش دیگر کشش ندارد و بنابراین ممکن است اعتصاب غذا را به پایان برساند، اما به احتمال زیاد به تحصن خود ادامه خواهد داد.

نازنین زاغری-رتکلیف در سال 2016، هنگامی که دخترش را برای دیدن پدربزرگ و مادربزرگش به ایران برده بود، در فرودگاه «امام خمینی» تهران دستگیر، و با اتهام «توطئه برای سرنگونی حکومت در ایران» به پنج سال حبس محکوم شد. او چهار سال محکومیت خود را در زندان اوین و یک سال آخر را در حبس خانگی گذراند.

جمهوری اسلامی در ماه آوریل سال جاری زاغری را مجددا محاکمه و با اتهام مشارکت در تظاهرات سال 2009 در مقابل سفارت ایران در لندن به یک سال زندان اضافی محکوم کرد. درخواست تجدیدنظر در حکم وی اخیرا رد شد، که به آغاز اعتصاب غذای همسرش در بریتانیا انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید