جو بایدن: با وجود ذخایر بسیار، واردات نفت از ایران لزومی ندارد

به نظر می‌رسد بایدن این رهنمود را در واکنش به گزارش‌های اخیر رسانه‌ای مبنی بر ادامه فروش نفت ایران در بازارهای بین‌المللی صادر کرده باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در یادداشتی به وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که با وجود ذخایر کافی نفت، این امکان وجود دارد تا «کاهشی چشمگیر» در میزان نفت خریداری‌شده از ایران ایجاد شود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، جمعه 12 نوامبر 2021، بایدن گفت که این تصمیم را بر اساس گزارش‌های ارائه‌شده توسط «اداره اطلاعات انرژی» به کنگره و همچنین سایر عوامل مرتبط مانند شرایط اقتصادی جهانی، ظرفیت اضافی، و ذخایر استراتژیک گرفته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در این یادداشت نوشت: «در راستای تصمیمات قبلی، عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی از کشورهایی غیر از ایران به اندازه کافی وجود دارد تا امکان کاهش چشمگیر واردات نفت و فرآورده‌های نفتی خریداری‌شده از ایران توسط موسسات مالی خارجی یا از طریق آنها فراهم شود.»

به نظر می‌رسد جو بایدن این رهنمود را در واکنش به گزارش‌های اخیر رسانه‌ای مبنی بر ادامه فروش نفت ایران در بازارهای بین‌المللی با وجود تحریم‌های گسترده آمریکا صادر کرده باشد.

خبرگزاری «رویترز» اخیرا گزارش داده بود که واردات نفت چین از ایران به طور میانگین طی سه ماه گذشته بیش از نیم میلیون بشکه در روز بوده است، چرا که به نظر خریداران، زیان‌های خرید نفت خام ارزان از ایران کمتر از خطرات ناشی از نقض تحریم‌های ایالات متحده است.

به گفته «رویترز»، محموله‌های نفتی ایران که اکنون ارزشی معادل 1.3 میلیارد دلار در ماه دارد، و بخش عمده آن به چین صادر می‌شود، منبع درآمدی کلیدی برای تهران فراهم می‌کند. نفت خام ایران که حدود شش درصد از واردات چین را به خود اختصاص می‌دهد، در حال حاضر تحت عنوان نفتِ عمان، امارات متحده عربی، و مالزی به چین صادر می‌شود.

یک مقام ارشد آمریکایی در ماه سپتامبر گفته بود که واشینگتن از خرید نفت ایران توسط چین آگاه است، اما «دیپلماسی را به عنوان مسیری موثرتر برای رفع دغدغه‌های ما انتخاب کرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید